Bedaş işçileri greve doğru gidiyor

BEDAŞ’ta işçiler greve doğru gidiyor. Hakem heyetinin dalga geçer gibi aldığı zam kararına karşı işçiler insanca yaşanacak bir zam talep ediyor.

05 Mayıs 2021 0

Cengiz Holding’e peşkeş çekilen kamu kurumlarından biri olan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’te şirket yönetimi (BEDAŞ) ile Tes-İş sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması sonrasında, “Yüksek Hakem Kurulu”na (YHK) götürülen toplu sözleşme süreci ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 ücret zam kararıyla sonuçlandı.

İşçiler YHK’nın kararına büyük tepki gösterdiler. Kendilerine dayatılan enflasyonun altında zamma karşı, BEDAŞ işçileri geçinebilmek için yüzde 35 zam talep ediyor. BEDAŞ ile uzlaşma sağlanmaması halinde, işçiler perşembe günü (6 Mayıs) greve çıkma kararı aldılar. Enflasyonun dahi altında kalan bu rakamlar üzerine işçiler tepkilerini 30 Nisan itibariyle iş bırakma eylemleri ile göstermekte.

İş bırakma eyleminin ardından BEDAŞ ise, işçilerin iş başı yapmadığı işletmelere noter göndererek işçilerin eylemlerini kayıt altına aldı. Şirketin işçilere gönderdiği yazıda enerji iş kolunun “grev yasağı kapsamında olduğu” gerekçe gösterilerek, işçilerin hak mücadelesine yönelik tehditle yıldırma girişiminde bulunulmakta. Gönderilen yazıda şu ifadeler mevcut:

“İş yerinde çalışma barışı ve düzenini ağır bir şekilde etkileyen bu eylemlere katıldığı belirlenen çalışanların, yasa dışı eyleme katıldığı belirlenen günlere ilişkin yevmiyelerinin ödenmeyeceği, bu eylemler nedeniyle oluşan şirket zararının çalışanlardan ve çalışanları bu eyleme yönlendiren ilgili sendikadan tahsili için gerekli yollara başvurulacağı, ayrıca bu tür eylemlere katılarak iş yavaşlatma eylemi yaptığı tespit edilen çalışan hakkında gerekli hukuki süreçlerin işletileceği hususu önemle duyurulur”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ