Berkin Elvan davasının 14. duruşması sona erdi

Gülsüm Elvan, “Yeter artık kaçıncı duruşma bu. Katil orada belli” sözleriyle isyan etti.

25 Eylül 2019 0

13 Haziran 2013’te Gezi Direnişi sırasında polisin attığı biber gazı kapsülüyle başından yaralandıktan sonra 269 gün komada kalan ve ardından hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın 14’üncü duruşması bugün saat 10.00’da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde başladı.

Birgün Gazetesi’nin haberine göre; duruşmada söz alan Gülsüm Elvan, “Yeter artık kaçıncı duruşma bu. Katil orada belli” sözleriyle isyan etti.

Gülsüm Elvan sözlerine şöyle devam etti:

“Bir türlü sonuçlanamıyor yargılama. Nereye gönderiliyorsa, reddediliyor. Anlamış değilim. Burada bir çocuk var. Bugün bizim ülkede öldürülen çocuklar kararlaştırılırken ya vatan haini ya terörist ilan ediliyordu. Şimdi anneleri karşı karşıya getiriyorlar. O anne biz anne değil miyiz? Benim çocuğum 269 gün, 15 yaşına geldi 16 kiloya düştü. Ben anne değil miyim? Ahmet Atakan’ın daha açılmamış bir duruşması var. O anne değil mi? Ethem Sarısülük’ün annesi her konuştuğunda bir soruşturma. O anne değil mi? Hasan Ferit’in annesi anne değil mi? Dilek Doğan annesinin kucağında öldürüldü o anne değil mi? Gezide öldürülen çocukların hepsi anne değil mi? Biz bunların yanıtlarını niye almıyoruz.Yeter artık kaçıncı duruşma bu. Katil orada belli. Daha bir hafta olmadı 6 yaşında bir çocuğu panzer ezdi. O anne değil mi? Annelerin acılarını neden yarıştırıyorlar. Biz artık yargı istiyoruz. Biz de anneyiz. Ceza verilmesini istiyoruz. Daha kaç can gidecek? Ne kadar kan dikilecek? Yeter diyoruz.

Daha çocuktu, daha diplomasını almadı. Rahat uyuyabiliyor musunuz?”

Berkin için adalet isteyen aile davaya çağrısında, “Failler başka çocuklar öldürmesin diye bir an önce cezalandırılsın istiyoruz. Berkin’imiz için, katledilen bütün çocuklar için adalet istiyoruz” dedi. Elvan’ın katledilmesinin ardından açılan davada, altı yıl sonra jandarma tarafından olay yeri incelemesi yapılmıştı. Keşifte, gaz kapsülü silahı ile atış yapılan noktaların tespit edilmesi amaçlanmıştı. Jandarma bilirkişisi ise eylül ayında, ‘istenilen düzeyde katkı sağlayamayacağı’ gerekçesiyle dosyadan çekilmişti.

Duruşma 13 Kasım 2019’a ertelendi. Anne Gülsüm Elvan, Gezi şehitlerinden Hasan Ferit Gedik‘in 29 Eylül Pazar günü Gazi Mezarlığı’nda yapılacak olan anmasına çağrıda bulundu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ