Beyrut’da bilanço ağırlaşıyor: Ölü sayısının 70 ile 100 arasında olduğu belirtiliyor

Lübnan’daki Beyrut Limanı’nda dün meydana gelen şiddetli patlama sonrası bilanço artıyor. En az 70 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, Kızılhaç sayının 100’ün üstünde olabileceğini iddia ediyor. Şehirde 2 hafta boyunca OHAL ilan edilirken, patlamayı IŞİD’in üstlendiği, CNN tarafından aktarıldı.

05 Ağustos 2020 0

Cumhurbaşkanı Michel Aoun patlamaya, altı yıldır liman bölgesinde yeterli güvenlik önlemi alınmadan tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söyledi.

Patlama sonrasında Lübnan’da Savunma Konseyi’nden yapılan açıklamada, Beyrut’ta 18 Ağustos’a kadar 2 haftalık OHAL ilan edilmesine karar verildiği belirtildi. Konsey ayrıca, ordunun, Beyrut’ta güvenliği sağlama görevini üstlenmesini, iç güvenlik güçleri, gümrükler, liman ve havalimanlarındaki silahlı güçler, silahlı koruma birlikleri ve itfaiyecilerin ordunun denetimine verilmesini kararlaştırdı.

Başbakan Hassan Diyab, patlama sonrasında çarşamba günü (bugün) “ulusal yas” ilan edildiğini duyurdu.

Patlama ile ilgili bir diğer iddia ise CNN tarafından ortaya atıldı. ABD kanalı, patlamayı IŞİD’in üstlendiğini iddia etti. Fakat bu bilgi henüz teyit edilmiş değil.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ