Bilim insanları Güneş’in iç yapısını görüntüledi

Uzun zamandır Güneş’in iç yapısını ve nötrinoların buradaki oluşumlarını inceliyen bilim insanları, nihayet önemli veriler elde edilmeye başladı.

24 Ekim 2018 168 0

Güneş, kalın katmanlarının altında sürekli devam eden atom çarpışmaları gibi türlü hareketlerle kaynayan bir yıldız. Ancak insanlar olarak bilim ve teknolojimiz her ne kadar gelişse de Güneş’in içinde tam olarak neler olup bittiğini anlama konusunda biraz yavaş adımlarla ilerliyoruz. Yine de artık konuyla ilgili söyleyebilecek daha çok sözümüz olacak gibi duruyor çünkü bir grup bilim insanı, yürüttükleri bir araştırmanın sonucunda Güneş’in içinin en detaylı görüntülerinden birini elde etmeyi başardı.

İtalya’nın Appenine dağlarının derinliklerinde yer alan Borexino isimli tesiste elde edilen veriler ışığında bilim insanları, Güneş’in içerisinde neler yaşandığına dair bilgiler elde etmeyi başardı. Massachusetts Üniversitesi’nden Andrea Pocar isimli fizikçinin liderlik ettiği çalışmada, 10 sene boyunca devam eden gözlemler sonucunda elde edilen bilgiler ışığında gelecekte Güneş’i çok daha iyi anlayabileceğimiz düşünülüyor.

Nötrinoların elektronlar ile çarpışarak ortaya çıkardığı enerjinin gözlemlenmesi ve uzun yıllar boyunca kayıt altında tutulması sayesinde elde edilen bilgiler, Güneş üzerinde nötrinolar aracılığıyla yapılan diğer deneylere kıyasla çok daha detaylı ve araştırma ekibine göre böylesine detaylı veriler elde edebilmek, ilk kez gerçekleşen bir durum.

(webtekno.com)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ