Binalar akıllanıyor…

Günümüzde artık binalarda yüksek kapasite ve görkemin yanında konfor, verimlilik, çevreye uyum ve yüksek güvenlik hatta daha fazlası isteniyor. Yani binalarda “akıllı olmaları“ isteniyor.

13 Temmuz 2018 0

Akıllı Bina Nedir?

Günümüzde artık binalarda yüksek kapasite ve görkemin yanında konfor, verimlilik, çevreye uyum ve yüksek güvenlik, hatta daha fazlası isteniyor. Yani binalardan “akıllı olmaları” isteniyor.

Akıllı binaların en önemli hedefi binalarda enerji verimliliğini arttırmak, kullanıcı konforunu en üst düzeyde tutmak ve harcanan enerjiyi minimum düzeyde tutmaktır.

Akıllı binalar farklı sistemlerin bir merkezden birbirlerine entegre edilerek çalıştırılabilmesi demektir. Bina otomasyon sistemleri, Enerji Yönetimi Sitemi, Enerji Kontrolü Sistemi  ve Merkezi Kontrol ve İzlemi sistemi gibi bir çok sistemi bir birini entegre ederek çalıştıran sistematik konfor ve enerji verimliliği açısından önem arzetmektedir.

Öncelikle kartlı geçiş sisteminin iklimlendirme, havalandırma, yangın algılama, alarm, güvenlik, aydınlatma ve asansörlerin akıllı olması şart. Akıllı bir binada sistemler ayrı ayrı değil, birbirleriyle bağlantılı olarak yönetiliyor. Binlerce sensör, hareket ve sıcaklıktan nem oranına, yoğunlaşmaya, kullanım durumuna ve ışık koşullarına kadar her şeyi izleyebiliyor. Bina sadece doğa ile birlikte varlığını sürdürmüyor, aynı zamanda doğayı yönetiyor. Akıllı binalar, enerji tüketimini ve karbondioksit emisyonlarını yüzde 50 ile yüzde 70 arasında azaltabiliyor ve su kullanımında yüzde 30 ile yüzde 50 tasarruf sağlayabiliyor.

Tablet telefon ve bilgisayarlarla mobil teknoloji ile entegre olarak çalışan sistemler internet üzerinden rahatlıkla kontrol edilebilmektedir. Akıllı bina sistemine bağlanması önerilen servisler ise şöyle: Isıtma sistemi, soğutma sistemi, sıcak su sistemi, havalandırma sistemi, kullanım suyu sistemi, atık su, yangın pompaları ve sprinkler tesisatı, asansörler, yürüyen merdiven ve yollar, kartlı giriş, CCTV, yangın algılama, aydınlatma ve son olarak elektrik güç kontrolü.

Sonuç olarak ülkemizde akıllı bina denildiğinde, binanın mekanik ve elektrik sistemlerinin otomatik kontrolü ile enerji yönetiminin yapılması anlaşılmakta, fakat binanın tasarım ve yapımında enerji etkileşimi göz ardı edilerek eksik uygulamalar yapılmaktadır.

Binaların mimarı tasarımı, yapım sistemi, taşıyıcı sistemi, mekanik ve elektrik sistemi gibi alt sistemler bir bütündür. Bu alt sistemlerin her biri akıllı bina kavramına uygun olmaması durumda o bina için “Akıllı Bina” etiketi geçerliliğini yitirir.

Neyseo

BENZER KONULAR
YORUM YAZ