Bir kahraman, bir örnek… Devrim yapmış 65 yıllık komutan hâlâ böyle çalışıyor…

Ramiro Valdes Menendez… Fidel Castro önderliğindeki 26 Temmuz isimli örgütün (Devrimden sonra Küba Komünist Partisi oldu) 1953’te başarısızlıkla sonuçlanan Moncada Kışlası baskınında Fidel’in yanındaydı… Sonrasında da hep yanında oldu… Fidel hayatını kaybetti, Valdes Menendez, hala Küba devriminin önderlerinden biri olma sorumluluğunun omuzlarına yüklediği görevi bir an bile aksatmadan yerine getiriyor…

07 Temmuz 2018 0

1932 doğumlu Ramiro Valdes Menendez, Fidel’le birlikte 26Temmuz hareketini kuranlardan biri. Yani 26 Temmuz 1953’te hareket Batista diktatörlüğüne karşı harekete geçip Moncada Kışlası’na baskın düzenlediğinde Valdes Menendez de o baskına önderlik edenlerdendi… Kışlanın ana kulelerinden birini ele geçirmek için görevlendirilen 8 kişiden biriydi. Bu baskın başarısızlıkla sonuçlanırken Valdes Menendez de yaralı olarak kurtulanlardandı…

Başarısızlığa uğrayan baskının ardında gelen hapisler, sürgünler Fidel gibi onu da biledi…  Baskından sonra tutuklandı ve Mayıs 1955’teki aftan yararlanana kadar Isla de Pinos ulusal hapishanesinde kaldı.

Çıkar çıkmaz Küba devrimini başlatacak olan, Granma yolculuğunu örgütlemek için Meksika’ya gitti. Yolculuk için gerekli örgütlenme ve eğitimlerde önemli görevler üstlendi. 2 Aralık 1956’da Granma Meksika’dan Küba’ya geldiğinde 82 yolcudan biri de Valdes Menendez’di.

Karaya çıktıklarında birliklerden birinin başında o vardı, daha sonra Raul Castro’nun yönetimindeki Retaguardia Müfrezesi’nin komutanı olarak görevlendirildi.

Daha sonra, doğudan batıya doğru istilaya katılan 8’inci bölüğün komutanı oldu. Hareketin başındaysa ‘Comandante ‘Che’ Guevara’ vardı…

İktidarın alınmasından sonra 26 Temmuz Hareketinin Küba Komünist Partisi olarak devam etmesiyle beraber Ekim 1965’de partinin Politbüro üyeliğine getirildi.

Küba Cumhuriyetinde İçişleri Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı, İletişim Bakanlığı gibi üst düzey görevler üstlendikten sonra 2009 yılında Devlet Başkan Yardımcısı oldu.

Valdes Menendez, Küba devrimini ilk anından beri örgütleyen 3 tarihsel önderden (Fidel ve Raul’le birlikte) biri olarak biliniyor.

ASIL GÖREV DEVRİMDEN SONRA…

Bu bilgiler şunun için önemli, Valdes Menedez ilerleyen yaşına rağmen, devrim yapmış bir ‘ihtiyar’ rahatlaması içinde değil. Tam tersine o, Küba’yı karış karış gezerek gelişmeleri takip ediyor, yönlendiriyor.

Yani hala ilk günkü heyecanıyla, kararlılığıyla çalışmaya devam ediyor.

Valdes Menendez en son, Küba’ya bağlı ‘Isla del Juventud’, yani Gençlik Adası’na bir ziyarette bulundu.

Ziyaretinde, bölgedeki ekonomik ve sosyal çalışmaların ilerleyişini değerlendirdi.

Küba basınında yer alan haberlere göre, değerlendirilen konular arasında öncelikli bir konu olan konut inşaatı bulunmaktaydı. Çünkü adada planlalan programa sadece yüzde 10 oranında katılım var ve uyum sağlanmakta zorluklar yaşanıyor.

Bu nedenle Valdés Menéndez, bu konuya özel bir ilgi gösteriyor. Ziyarette, üretilebilecek diğer ürünlerin yanı sıra, inşaat malzemelerinin yerel üretimini daha yüksek seviyelere çıkartmak için ısrar etti.

Bu ziyaret Valdes Menedez’in ilk ziyareti değil. Önceki ziyaretlerinde üzerinde anlaşılan konuların yürütülmesini değerlendirirken, özellikle Cayo Largo del Sur ve Hroro del de Baire genel eğitim hastanelerinde, suyun verimli kullanılmasında yetersizlikler olduğunu farketti.

Ayrıca, son yıllarda hayvan yemi açığından ciddi şekilde etkilenen, özellikle domuz üretimi için, yem üretimini sağlayabilecek kuru ve sıvı yem tesislerinin inşasına dikkat çekti.

Valdes Menendez, bölgedeki başlıca siyasi ve hükümet yetkililerinin de katıldığı ziyarette, Devlet Konseyi Başkan Yardımcısı ve Ulusal Hidrolik Kaynaklar Enstitüsü başkanı Inés María Chapman Waugh ve İnşaat Bakanı René Mesa Villafaña ile birlikte İntegral Geliştirme Planı’nı gözden geçirdi.

Valdes Menendez, inşaat işlerinin kalitesinde ne kadar ilerlemek gerektiğinin yanı sıra mevcut sorunların ortadan kaldırılmasının ne kadar gerekli olduğunu vurguladı.

Valdes Menendez, 15 Haziran’da da, ülkenin çeşitli yerlerindeki tarım alanlarına su dağıtan kanalları gezerek teftişlerde bulunmuş ve işlerin nasıl ilerlediğiyle ilgili bilgi almıştı.

Partinin merkez komite üyelerinden birkaçının da katıldığı ziyaret sırasında Valdes Menendes, transfer merkezlerini ve yapımı devam eden bir kanalı da dolaşarak ülke tarımının gidişatı hakkında bilgi toplamış, ilerlemelerle ilgili fikirlerini ve talimatlarını yerel yetkililere iletmişti.

86 yaşındaki Ramiro Valdes Menendez, Küba’nın devrime sımsıkı sarılan nice kuşaklar yetiştirmesinde işte böyle rol oynadı. Adını pek fazla duymasak da, kapitalizmin şaşalı fotoğraflarını tişörtlerden anahtarlıklara kadar pek çok ürüne basarak pazarlaması için yeterince popüler olmasa da o, Küba halkının kahramanı ve tüm insanlığı daha özgür, daha adil, kardeşçe bir yaşama kavuşturma hayalini kuranların örnek alması gereken önderlerden biri…

Neyseo

Ä°lgili resim

Ä°lgili resim

ramiro valdés menéndez ile ilgili görsel sonucu

Ä°lgili resim

ramiro valdés menéndez ile ilgili görsel sonucu

Ä°lgili resim

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ