Bloomberg: Türkiye’de bazıları için lüks ‘ucuzladı’

Amerikan haber sitesi Bloomberg: Türkiye’deki Asyalı ve Arap turistler, lüks mağazaların önünde kuyruklar oluşturuyor. Kur farkı, lüksü az sayıda şanslı kişi için ucuzlattı.

13 Ağustos 2018 0

Gazete Duvar’ın haberine göre, Amerikan haber sitesi Bloomberg, TL’nin dolar karşısındaki hızlı değer kaybının ‘lüks alışverişi seven turistlere yaradığını’ yazdı. “Herkesin bildiği gibi, her ticari ilişkinin iki tarafı vardır” diye Bloomberg, kur farkının henüz fiyatlara yansıtılmaması sonucunda, İstanbul’daki İstinye Park alışveriş merkezindeki lüks mağazaların önünde Arap ve Asyalı turistlerin kuyruklar oluştuğunu yazdı.

‘HİÇ TÜRK YOKTU’

Habere göre, dünyanın en pahalı markaları arasında sayılan Louis Vuitton, Chanel ve Hermes “harcayacak dövizi olan az sayıda şanslı kişi için bir anda çok ucuzladı.” Buna örnek olarak, Chanel markasının klasik çanta modellerinden birinin 18 bin 500 TL’ye (2 bin 877 dolar) satılırken, markanın Avrupa merkezli kendi internet sitesindeki 3 bin 700 dolarlık fiyatından yüzde 25 oranında ucuz olması gösterildi. Habere göre, İstinye Park’ın marka mağazalarında müşteriler, ellerinde telefonla sürekli kur hesabı da yapıyordu…

Haberde, “Sıraya girenlerin neredeyse hepsi Arap ve Asyalı turistlerdi. Az sayıda da Avrupalı vardı. Ortada Türk alıcılar yoktu” denildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ