Boğaziçi Üniversitesi’nde direniş devam ediyor

AKP Genel Başkanı tarafından kayyum rektör olarak atanan Melih Bulu’nun artan hukuk dışı uygulamalarına karşı, üniversite öğrencileri çağrıda bulundu

02 Haziran 2021 0

2 Ocak 2021 tarihinde AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne hukuk dışı biçimde atanan Melih Bulu’nun öğrencilere ve akademisyenlere yönelik artan saldırgan tavrı ve üniversite kampüsünü hapishaneye çeviren uygulamalarına karşı Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bir açıklama gerçekleştirdi.

Yayınlanan açıklamada, tüm bürokratik girişimlerin tükendiğine dikkat çekilerek “Bürokrasinin bizlere karşı kullanılmasının direnişe en çok destek veren hocaların hedef alınmasından başlayarak kayyuma biat etmeyen tüm bileşenlere sıçrayacağının da farkındayız” ifadelerine yer verildi.

Boğaziçi bileşenleri tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

“Üniversitemize antidemokratik yollarla atanan AKP’li kayyum Melih Bulu yaklaşık 6 aydır üniversitemiz içerisinde demokratik ilke ve esasları hiçe sayan keyfi ve siyasi uygulamaları yürürlüğe koymaya devam ediyor. Direniş süreci boyunca gözaltılarla başlayan tutuklamalar, BÜLGBTİ+ öğrenci kulübünün kapatılması, kayyum yardımcılarının enstitülere atanması, kampüse girişlerimizin kısıtlanmaya çalışılması ve öğrencilere açılan onlarca soruşturma ile devam eden saldırılar hızlanarak sürüyor.”

(…)

Halihazırda devam eden ve kayyumun her geçen gün üzerindeki tahakkümünü güçlendirdiği akademik faaliyetler hem direnişteki öğrenciler olarak eylemliliğimizi zayıflatmakta hem de bu gidişatın normalize edilmesine ve meşruiyet sahibi olduğu izlenimi verilmesine neden oluyor. Mevcut bürokratik yolların direnişin başına kıyasla ciddi anlamda tükendiğini, bu bürokrasinin bizlere karşı kullanılmasının direnişe en çok destek veren hocaların hedef alınmasından başlayarak kayyuma biat etmeyen tüm bileşenlere sıçrayacağının da farkındayız. Böyle bir durumda akademik faaliyetleri durdurmak, bu okulun bileşenleri olmadan Boğaziçi Üniversitesi olmadığını göstermenin tek ve en kuvvetli yoludur.

Bundan sonrası için bir adım geri atmak şöyle dursun, iktidarın maşası kayyumların baskıcı politikalarına karşı topyekûn seferberlik örmenin gerekliliğine hiç olmadığı kadar inanıyoruz. Bu itibarla, üniversitemizin tüm bileşenlerini ve nöbetlerini sürdüren akademisyenleri artık iktidarın çizdiği zeminden çıkararak akademik hayatı durdurmaya, bütün akademik faaliyetleri kayyum Melih Bulu gidene kadar boykot etmeye, topyekûn direnmeye davet ediyoruz!

BENZER KONULAR
YORUM YAZ