Boğaziçili öğrencileri ve akademisyenleri tehdit eden Dekan Cevdet Kılıç hakkında suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Cevdet Kılıç’ın Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini hedef alan sosyal medya paylaşımı hakkında suç duyurusunda bulundu.

12 Şubat 2021 0

Prof. Dr. Cevdet Kılıç, Boğaziçi Üniversitesi’nde AKP’li rektör Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilere ilişkin sosyal medya hesabından, “Biz eylem falan yapmayız. Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz bilin istedim” ifadelerini kullanmış ve tepkilere neden olmuştu. Trakya Üniversitesi tarafından hakkında idari soruşturma başlatılan Dekan Kılıç’a karşı HKP avukatları harekete geçti.

HKP Avukatları Kılıç hakkında Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçlarını işledikleri gerekçesiyle bugün Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

“TOPLUMU İKİYE BÖLMEKTEDİR”

Savcılığa verilen dilekçede, “Cevdet Kılıç’ın sözleri tam da bu belirlemelere isabet etmektedir. Zira Boğaziçi öğrencilerine ve akademisyenlerine yönelen “BİR GECE VAKTİ İŞİNİZİ BİTİRİRİZ” sözleri, önce toplumu “siz” ve “biz” diye ikiye bölmekte, sonra da kendisini dâhil ettiği sosyal/dinsel kesimin “siz” diyerek tabir ettiği diğer kesiminin “işini bitirmeye” çağırmakta ve hatta bunu taahhüt etmektedir. Şüphesiz bu düşmanlık ve tehdit eylemi aynı zamanda yasadışı bir edimi ifa etmektedir. Şüpheli açıkça toplumun bir kesimini yok etmeyi, katletmeyi ima etmektedir” ifadelerine yer verildi.

“MELİH BULU’NUN ATAMASI DEMOKRATİK DEĞİLDİR”

Dilekçe’nin devamında şu ifadelerine yer verildi:

“Belirtmek isteriz ki, üniversitelerdeki rektör seçimlerini, hukuksal bağlamıyla ilgisiz bir OHAL KHK’sıyla iptal etmek ve tek kişiye bağlamak, akademik özerkliğe ve ÜNİVERSİTELERİN ÖZERKLİĞİNİ DÜZENLEYEN Anayasanın 130. maddesine açıkça aykırıdır. Bu yönüyle üniversiteler üzerinde siyasi tahakküm kuran ve OHAL rejimini fiilen sürdüren Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin, üniversite bileşenlerini hiçe sayarak doğrudan ve dışarıdan, üstelik akademik unvanlarını intihallerle aldığı ortaya çıkan bir AKP siyasetçisini “rektör” olarak ataması, demokratik de değildir, anayasal da değildir, meşru da değildir. Olaylara aydın, bilimsel ve bağımsız bir akıl ile bakan her yurttaşın meseleyi bu bakış açısıyla görmesi son derece haklıdır. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri bu nedenlerle çok haklıdırlar. Meselenin bu esas üzerinden görülmesi dileğimizdir”

“GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLMELİ”

HKP’li avukatlar tarafından verilen dilekçenin sonuç ve istem bölümünde, “Cevdet Kılıç hakkında, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçundan soruşturma başlatılarak ve idari/akademik görevlerinden el çektirilmesi sağlanarak, cezalandırılmasını bilvekale arz ve talep ederiz” denildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ