Bolivya’da Evo Morales’in mayıs genel seçimlerine katılmasına engel

Yüksek Seçim Mahkemesi, seçimlerden önce en az iki yıl aday olacağı bölgede ikamet zorunluluğu kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle Morales’in adaylığının geçersiz olduğunu açıkladı.

21 Şubat 2020 0

Bolivya Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE), ABD destekli darbe sonrası istifa ettirilen Evo Morales’in, mayıs ayındaki genel seçimlerde senatör adayı olamayacağını duyrdu.

TSE Başkanı Salvador Romero, gerekli şartların yerine getirilmediğini öne sürerek Morales’in seçimlerde senatör adayı olamayacağını belirtti. Bolivya Anayasası’nın 149’unca maddesine göre aday olacak kişilerin seçimden en az iki yıl önce aday olacağı bölgede ikamet etmesi gerektiği belirtmekte.

Sosyalizm Hareketi Partisi (MAS) üyesi, Dışişleri eski bakanı Diego Pary’nin de aynı gerekçe ile senatör adayı olamayacağı açıklandı. Pary, Morales ile birlikte Arjantin’e sığınmıştı.

Evo Morales, açıklama sonrasında sosyal medya hesabında karara itiraz etti ve “Yüksek Seçim Mahkemesi’nin kararı demokrasiye bir darbedir. TSE üyeleri, (aday olmak için) bütün şartları yerine getirdiğimi biliyorlar. Asıl amaç MAS’a engel olmaktır.” ifadelerini kullandı.

Bolivya’da 20 Ekim’de düzenlenen ve Morales’in istifa etmesiyle iptal edilen seçimlerin ardından, yeni genel seçimler 3 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Darbecileri destekleyenler, Morales’in adaylığının kabul edilmemesi için TSE’ye şikayette bulundular ve Morales’in avukatı Patricia Hermosa’yı ihbar ederek, yasadışı biçimde gözaltına aldırdılar.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ