Bolivya’da Halk İktidarı, Amerikancıları ve darbecileri yargılıyor

Bolivya’da Kasım 2019’da Devlet Başkanı Evo Morales’in, ABD Emperyalizmi destekli darbe ile istifaya zorlanmasının ardından 1 yıl geçici devlet başkanlığı görevini yürüten Jeanine Anez gözaltına alındı. Jeanine Anez, ABD destekli darbe sonucu geçici devlet başkanlığına oturmasının ardından Bolivya halkına ve yerel halklar aleyhine politikalar yürütmeye hızla başlamıştı.

13 Mart 2021 0

Bolivya’da Kasım 2019’da, eski Devlet Başkanı Evo Morales’in “darbe” olarak nitelediği ve istifasına yol açan sürecin ardından 1 yıl geçici devlet başkanlığı görevini yürüten Jeanine Anez gözaltına alındı. Bolivya’da ABD Emperyalistlerinin desteği ile Bolivya’nın Halk İktidarı hedef alınmış ve darbe başarıyla sonuçlanmıştı. Evo Morales, bu Amerikancı darbe girişiminde istifa etmiş ve yurtdışına çıkmıştı. Bu noktada Evo Morales’in yeteri kadar direnmediği ve Halk İktidarına sahip çıkmadığı eleştirilmişti. Ancak, o sırada Bolivya’nın yerli halkı sokaklarda, fabrikalarda ve yaşamın olduğu her yerde darbeye karşı mücadele yürütmüştü.

Bolivya’da Amerikancı darbenin sorumlusu olarak gösterilen, Tesla ve SpaceX’in kurucusu olan Tekelci Kapitalist Elon Musk, Twitter’da, Bolivya’da eski Devlet Başkanı Evo Morales’in devrilmesiyle bağlantısına ilişkin iddialara “Kime istiyorsak darbe yaparız” şeklinde itiraf gibi yanıt vermişti. Darbe öncesinde çok çarpıcı bir olay göze batıyordu, Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’nın ürettiği elektrikli araçlarda kullanılan lityum iyon pilinin ham maddesinin Bolivya’dan tedariki zora girmişti. Bu gelişme sonrasındaysa Bolivya’da ABD Emperyalistlerinin desteği ile bir darbe yapılarak Evo Morales başkanlığındaki Halk İktidarı hedef alınmıştı.

Bolivya’daki Amerikancı Darbede neler yaşanmıştı? 

Bolivya’da 20 Ekim 2019’daki seçimleri ilk turda kazanan Evo Morales, polisin isyanı ve ordunun çağrısının ardından 10 Kasım’da istifa etmiş ve ertesi gün ülkesinden ayrılarak önce Meksika’ya, ardından da Arjantin’e gitmişti.

O dönem, Bolivya Çok Uluslu Yasama Meclisinin üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez’in devlet başkanlığı görevine getirildiği ülkede, çoğunluğu yerlilerden oluşan Anez karşıtları günler süren protestolar düzenlemiş ve bu protestolarda 30’dan fazla kişi ölmüştü.

Bolivya’da, Anez’in göreve gelmesini takip eden 3 ay içinde düzenlenmesi gereken genel seçimler, 18 Ekim 2020’de düzenlenmiş, Morales’in adayı Luis Arce Catacora seçimi yüzde 55 oy olarak ilk turda kazanmıştı.

Morales, Catacora’nın genel seçimi kazanmasının ardından, ayrılışının 1. yılında ülkesine dönmüştü.

Bugün Amerikancı darbeyi direnişler, mücadeleler sonucu def eden ve iktidarı Luis Arce Catacora önderliğinde yeniden ele alınmasının ardından, Elpais gazetesinin haberine göre, hakkında yakalama kararı çıkarılan Amerikancı darbe sonrası geçici Devlet başkanlığına getirilen Anez’in Beni eyaletine bağlı Trinidad bölgesinde ekiplerce gözaltına alındığı duyuruldu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ