Bolu’da Kod-29’dan işten atılar direnişe başladı: “Köroğlu’yuz”

Bolu Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu’nda DİSK’e bağlı Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları için Kod 29 gerekçe gösterilerek işten atılan üç işçi direnişe başladı.

26 Şubat 2021 0

Bolu Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu’nda DİSK’e bağlı Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları için Kod 29 ( iyi niyet ve ahlak kurallarına uymamak) gerekçe gösterilerek tazminatsız bir şekilde işten atılan üç işçi direnişe başladı.

Nakliyat-İş Sendikası, haksız ve hukuksuz işten atılmaları protesto etmek ve sonrasında direnişi başlatmak için Bolu Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu önünde eylem gerçekleştirdi. Eyleme Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, sendika yöneticileri, sendika üyesi işçiler ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

İşçilerin daha insanca yaşayacakları bir ücret ve çalışma koşulları için sendikalarına üye olduklarını söyleyen Küçükosmanoğlu, “Ancak işverenin, Bolu TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları kurulduğu günden beri,12 yıldır orada çalışan 3 işçi arkadaşımızı dünyanın tamamını etkileyen zor koşullarda, Pandemi koşullarında tazminatsız olarak işten çıkartıldı” dedi.

“KENDİSİNİ BOLU BEY’İ SANAN PATRONA KARŞI BİZLERDE KÖROĞLUYUZ”

Tüvtürk işvereninin işçilerin haklarına saygı duymadığını belirten Küçükosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşçilerin 4857 Sayılı Yasa ve Yönetmeliklere dayanarak sahip oldukları yasal haklara saygı duymamaktadır. İşçiler yeri geldiğinde fazla mesai almadan 12 saatten fazla çalıştırılıyor. İşçileri kölelik koşullarında çalışmaya zorlamaktadırlar. 12 yıldır çalışan işçilerin aldıkları ücret asgari ücretin biraz üstünde bir ücrettir. Bu bakımdan doğal olarak işçi arkadaşlarımız gördükleri baskı ve zorlamaya karşı kendisini Bolu Beyi sana işveren karşı sendikamıza üye olmuşlardır. Ve bu gerekçeyle işten çıkartılmış, işinden ekmeğinden olmuştur. Kendisini Bolu Beyi ilan eden Patrona karşı bizde Köroğluyuz. Haksızlığa, hukuksuzluğa karşı mücadele ederiz. Burası dağ başı değil.”

BAKANLIĞA BAŞVURU YAPILDI

Bolu Tüvtürk’te yasal çoğunluğu sağlayarak yetki tespiti için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’na başvuru yaptıklarını hatırlatan Küçükosmanoğlu, “Sendikalaşmadan haberi olan işveren anayasalara karşı çıkarak hileler yaparak da sendikalaşmanın önüne geçmeye çalışmaktadır” dedi.

“120 İŞÇİ EKMEĞİNDEN EDİLMİŞTİR”

Bolu Tüvtürk işvereninin tehdit ve baskılara son vermesi, atılan üyelerinin işe geri alınması gerektiğini vurgulayan Küçükosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin dört bir yanında devam eden TÜVTÜRK’teki işçi kıyımlarında Şanlıurfa Polçak, Kastamonu Reysaş, Muğla TÜVTÜRK Araç Muayene istasyonları, Eskişehir, Bartın, Zonguldak ve Bolu’da Toplamı 120’yi bulan TÜVTÜRK işçisi sendikalı oldukları için işinden, ekmeğinden edilmiştir. Sendikamız üyesi işçilerin diğer bölgelerde devam eden direnişleriyle birlikte bugün de Bolu TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonunda bu haksız hukuksuz işten atılmalara karşı direnişe başlayacağımızı ilan ettik. Türkiye’deki tüm direnişlerimiz gibi sendikasına, ekmeğine, geleceğine, onuruna sahip çıkan üyelerimiz işe geri alınıncaya, Bolu TÜVTÜRK ve diğer bölgelerde toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar haklı ve onurlu mücadelemize devam edeceğiz.”

Resim

Küçükosmanoğlu’ndan sonra işten atılan Burhan Kırlıoğlu söz aldı. Kırlıoğlu, sendikalı oldukları için işten atıldıklarını, anayasal haklarına sahip çıkarak mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

OLAY NEYSEO

BENZER KONULAR
YORUM YAZ