Böyle aile olmaz olsun: ABD “Biz bir aileyiz” diyor

ABD, son yıllarda Türkiye’yi zayıflatma ve parçalama planları ile gündeme gelmekte. Güvenli Bölge uygulamasının da bu planın bir parçası olacağı, çeşitli Türk askeri uzmanları tarafından dile getirilmekte.

04 Ekim 2019 0

ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) basın açıklaması yapan ABD’nin Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Tod Wolters, Türkiye ile bir aile gibi olduklarını iddia etti.

Tod Wolters, Türkiye ile ABD arasında uzlaşmazlıklara sebep olan güvenli bölge planı ve F-35 konuları hakkında açıklamada bulundu.

Türkiye ve ABD’nin şu ana kadar havadan ve karadan 9 ortak devriye attığını belirten Wolters “Bu devriyeler, oldukça etkili oldu. Güvenlik mekanizması alanındaki siperlerin durumuna yönelik inceleme amacı taşıyor” şeklinde konuştu.

Son birkaç yıldır NATO’da görev yaptığını anımsatan Wolters, Türkiye ile ilişkilerine ilişkin şunları dile getirdi:

“İlişkilerimiz tıpkı eskiden olduğu gibi bugün de elle tutulur durumda. İlişkilerimizde son derece minnettar olduğumuz bir konu da şu ki, Türk mevkidaşlarımızla tatbikatlarda etkileştiğimizde bize silah arkadaşları gibi muamele ediyorlar. Gerçekten sizinle kan bağı varmış gibi davranıyorlar. Dolayısıyla askeri ilişkilerdeki güven eskiden olduğu gibi oldukça güçlü. Ben, hem Savunma Bakanı (Mark Esper) hem de Başkan (Donald Trump) tarafından hem NATO Komutanı hem de ABD’nin Avrupa Komutanı olarak bu güçlü ilişkiyi devam ettirmek için elimden geleni yapmakla görevlendirildim.”

“NATO Genel Sekreterinden de duyduğunuz üzere biz bir aileyiz. Bir ailede kardeşler, anne ve babalar var ve bunların arasında da anlaşmazlıklar olur. Askeri olarak bu küçük anlaşmazlığı yağmur gibi tanımlarım. Her sabah uyandığımızda yağmurda işimize devam etmenin yoluna bakarız. Açıkçası bu konu da üzerinde anlaşmazlık yaşadığımız bir konu ancak bir ayağı diğerinin önüne koyarak ileri yürümeye devam ediyoruz. Türkiye halen NATO’nun çok önemli bir ortağı. ABD’nin ve Türkiye’nin S-400’ler ile F-35’leri aynı yere koyma konusundaki duruşuna ilişkin neler olacağını göreceğiz. Bunlar aynı yerde olmamalı ve bu konuda ilerlemeye devam edeceğiz.”

ABD, son yıllarda Türkiye’yi zayıflatma ve parçalama planları ile gündeme gelmekte. Güvenli Bölge uygulamasının da bu planın bir parçası olacağı, çeşitli Türk askeri uzmanları tarafından dile getirilmekte.

ABD, ayrıca dostluk kurduğunu belirttiği çok sayıda ülkede iç savaşlarda iktidar değişimi sağlaması ile bilinmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ