“Boynumuza idam fermanı assalar ‘Bağımsızlık Benim Karakterimdir’ sözünden vazgeçmeyeceğiz”

HKP üyeleri 10 Kasım’da da, üzerinde Mustafa Kemal’in “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözü, kalpaklı portresi ve imzasının bulunduğu bayraklarla Anıtkabir’e girmek istediler. Bayraklar yine, yedinci kez Anıtkabir’e alınmadı.

10 Kasım 2018 0

HKP üyeleri yıllardır 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim, 10 Kasım gibi günlerde, üzerinde Mustafa Kemal’in kalpaklı portresiyle  “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünün yer aldığı pankart ve bayraklarıyla Anıtkabir’i ziyaret ediyordu. Ancak üzerinde sadece Mustafa Kemal’in imzasının bulunduğu ve partiye ait herhangi bir logo olmamasına rağmen geçen 29 Ekim’de de HKP’lilerin o pankartla Anıtkabir’e girişleri Anıtkabir Komutanlığı tarafından engellenmişti.

Antiemperyalist Kurtuluş savaşının önderinin ölümsüzlüğe ulaşmasının 80. Yılı nedeniyle, yine aynı pankart ve bayraklar eşliğinde Tandoğan Meydanı’ndan Anıtkabir’e doğru “Mustafa Kemal Ölümsüzdür”, “Bağımsızlık Bizim Karakterimizdir”, “Yaşasın 2.Kurtuluş Savaşımız” ve “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye” sloganları ile yürüyüşe geçen HKP üyeleri aynı engelleme ile yine karşılaştı.

Anıtkabir’e alınmayan HKP üyeleri Anıtkabir önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın Açıklamasını HKP Ankara İl Sekreteri Av. Doğan Erkan gerçekleştirdi.

Doğan Erkan,“Yoldaşlar, Bugün 1.Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımızın ve Cumhuriyet Devrimimizin de Önderi Mustafa Kemal’in bedence aramızdan ayrılışının 80.yıldönümü. Bu 80 yıl onun “Tam Bağımsız Türkiye” mücadelesinin, kendisinin karakteri olduğunu ifade ettiği ve bu uğurda öldüğü bağımsızlık mücadelesinin önemini ve onun getirebildiği kadar Laiklik ilkesinin önemini 80 yıldır dönüp dönüp anlamamızı sağlayan bir gün. Ne yazık ki Mustafa Kemal’in ve 1.Antiemperyalist Kurtuluş Savaşının Önderlerinin birlikte ilan ettiği Bağımsız Laik Cumhuriyet’in yerlerinde yerler esmektedir bugün” dedi.

Doğan Erkan, “Ve Mustafa Kemal’in kendi sözü “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” uğruna öldüğü ve uğrunda burada yattığı sözü Anıtkabir’e alınmıyor bildiğiniz gibi. Ancak Biz “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünün uğruna onun gibi idam fermanıyla aranırken Kurtuluş Savaşını örgütlüyordu. Bizim de boynumuza idam fermanı assalar bu sözden vazgeçmeyeceğiz. Çünkü biz onun devamcılarıyız, 2.Kurtuluş Savaşçılarıyız” ifadelerini kullandı.

Doğan Erkan sözlerine şöyle devam etti: “Sovyet Diplomatı Aralov, Mustafa Kemal için “Gözleri çelikten bir irade gibi bakardı” demişti. Genel Başkanımız Nurullah Ankut’un Che Guevara’ya söylediği gibi “Ancak kendisini çok büyük bir insanlık kavgasına bütün benliğini adamış, insanlar ancak güçlü bakabilir”. Mustafa Kemal’in bakışları da o yüzden çelik’ten bir irade içindeydi. Bu çelikten irade yok olmayacak. İşte bugün milyonlar geldi buraya. Mustafa Kemal’in kendisinin de söylediği gibi, “Beni görmek, behemehâl yüzümü görmek değildir”, onu anlamak için illa Anıtkabir’den içeri girmek gerekmiyor. Ama “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözü için mücadeleden vazgeçmemek gerekiyor. Bizde bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Her ulusal günde, her bayramda, her bağımsızlık gününde bu sloganı yükseltmeye devam edeceğiz. “Bağımsızlık Bizim Karakterimizdir” ve “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye” sloganları eşliğinde açıklamayı bitirdi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ