Çaylı Çevre Komisyonu: Eğertepe Bizimdir

Çaylı Çevre Komisyonu’nun düzenlediği canlı yayına Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları grubundan Volkan Arıkan katıldı.

10 Nisan 2022 0

Çaylı Çevre Komisyonu’nun düzenlediği canlı yayında Anıl Alan’ın moderatörlüğünde Çaylı Köyü Dernek Başkanı Ahmet Baylan ve Çaylı Çevre Platformu sözcüsü Erdinç Bin, Eğertepe’de yapılması planlanan maden ile ilgili bilgileri aktardılar. Canlı yayına Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları grubundan Volkan Arıkan katıldı.

Komisyonun açıklamasından bir bölüm;
Çaylı Çevre Komisyonu: Doğama ve Yaşam Alanıma Dokunma! Eğertepe Bizimdir!

Toprak, Su, Hava, Güneş, Doğa Yaşam Kaynağıdır. Yaşamıma Dokunma!
Çaylı sınırları içerisinde yapılmak istenen taş ocaklarını da, mevcut olan taş ocaklarını da istemiyoruz.

Çaylı, Tokat ilinin Turhal ilçesine bağlı bir köydür ve Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz kısmında yer almaktadır.
(…)
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde şeker pancarı, hububat, ayçiçeği, meşhur Tokat Yaprağı, sebze ve meyve çeşitleri yetiştirilmektedir. Köy çevresinde pelit, meşe, çaltı dikeni, üzüm bağları ve meyve bahçeleri bulunmaktadır.

2021 yılından yeni çıkmış yeni yıla ait umutlarımız ve beklentilerimiz varken 2022 yılının Ocak ayının ilk haftasında Köy Muhtarımıza Turhal Belediyesi yetkilileri Tarafından bir davet yapılmıştır. Muhtarımıza Turhal Belediyesi yetkilileri Çaylı köyü mücavir sınırları içerisinde bulunan Eğertepe mevkiine taş ocağı yapacaklarını bildirmişler ve ocak içinde Köyümüz arazisinden yol istenmiştir. Muhtarımız ise bu kural tanımaz ve Köy halkını yok sayan anlayışa karşı “Eğertepe mevkiinin Çaylının sınırları içerisinde olduğunu Eğertepe’ de bir çalışma yapılacaksa öncelikle köy halkına bilgi verilmesi gerektiğini halkın bilgisi ve onayı alınmadan Eğer tepede bir çalışma yapılmaması gerektiğini İlgili belediye yetkililerine bildirmiştir.

Köy muhtarımız İvedi bir şekilde Dernek başkanına ulaşarak durumu dernek başkanına iletmiş olup il dışında yaşayan tüm halkımızı konuyla ilgili bilgilendirmesini talep etmiştir. Köy de yaşayan halkımızı ise toplantıya çağırıp durumu köy halkına anlatmıştır. Yapılan Toplantıda Köy halkının bu bölgede böyle bir Taş Ocağı istemediği sonucu çıkmıştır. Dernek başkanı tarafından yapılan çalışmalarda ise köy dışında yaşayan halkımızın da bölgede yapılacak olan Taş ocağına karşı olduğu sonucu çıkmıştır. Bunun üzerine Muhtar Turhal belediyesi yetkililerine Halkın böyle bir taş ocağına karşı olduğunu, gerekçe olarak:

Arazilerimizin zarar göreceği, yetiştirilen ürünlerin sağlık sorunları yaratacağını, verim alınamayacağını, yapılmak istenen yerin, köyümüzün en büyük mahallesi ve çoğu tokat köylerinden büyük yerleşim yeri olduğunu insanların yaşamlarını tehlikeye atacağını belediye yetkililerine anlatmıştır.

Daha muhtarın ayağının tozu kurumadan, AKP’li Turhal belediyesi 13 Ocak 2022 tarihinde Hiçbir yasal izin alınmadan ”SEN YIK YASA ARKASINDAN GELİR” zihniyeti ile iş makinelerini Eğertepe’ ye çıkarmıştır.

Muhtarlığımız ise jandarmayı ve köy halkını bilgilendirmiş Köy halkından gelen tepki sonucu iş makineleri bölgeden çıkartılmıştır. Devamında ise 14.01.2022 tarihinde Köy halkı (şehirlerde yaşayan dernek üyeleri de) ve Tokat’ta bulunan halk örgütleri ile birlikte Eğertepe ’de bir basın açıklaması yapılmış açıklama sonrası Tokat milletvekili Kadim Durmaz ve köy heyeti Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler ile bir görüşme yapmıştır.

Görüşme sonucu Turhal Belediye başkanı İlker BEKLER’e Heyetimiz tarafından Turhal’ın Taş ihtiyacının mevcutta çalışan Karayolları Taş ocağından karşılanması ve bununla ilgili yazışmalar yapılması istenmiştir. Sayın İlker Bekler yasa ve hukuk tanımaz tavırlarını heyetimize de gösterince Heyetimiz gerekli tepkiyi göstermiştir.

Çaylı köyünün en verimli arazisi taş ocağı yapılmak istenen, Eğertepe’ nin etekleri olan Ağyer, Göliçi ve Kızılyol mevkidir. Çaylı köyünün yaklaşık 12.000 vatandaşı (büyük şehirlerde yaşayanlarda dahil) taş ocağı yapılmak istenen alan ve çevresini ekip biçerek geçimine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Açılmak istenen taşocağına 125 metre mesafede Küpçeşme mahallemiz bulunmaktadır. Bu mahallede 250 kişi yaşamaktadır. Eğertepe mevkiine yapılacak bir taş ocağı, çıkaracağı toz, yapacağı gürültü ve Taş ocağında kullandıkların suyun çevreye salınması sonucu yeraltı sularını bitirecek çevreye zarar verecektir. Çaylı köyünün geçim kaynağı olan tarımı ve hayvancılığı bitirecek, bölgemizde ve ülkemizde gıda sıkıntısına sebep olacaktır.

Taş ocağı yapılmak istenen alan orman alanıdır. İlgili alanda irili ufaklı binlerce ağaç bulunmaktadır.

Bizler Çaylı’da Yaşayan insanlar olarak Mevcutta açılmış fiilen çalışan bir taş ocağı varken ısrarla Yeni bir Taş ocağı açılmasını ve bölge halkına, çevreye ve doğaya zarar verilmesine anlam verememekteyiz. Buradan Tekrardan Turhal Belediyesini bu işten vazgeçmeye çağırıyoruz.

Köy halkının taleplerini görmeyen hukuk tanımayan anlayışa karşı TÜM ÇEVRECİ DOSTLARIMIZI TÜM SİYASİ PARTİLERİ, SENDİKALARI VE HALK ÖRGÜTLERİNİ mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.

“Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, bugün elinizdeki fidanı dikin’’(Buharî, el-Edebül-Müfred s. 168)”

TOKAT- TURHAL ÇAYLI ÇEVRE PLATFORM

BENZER KONULAR
YORUM YAZ