Cemaatçiler hala iktidarda: Kayyum olarak atandı, FETÖ soruşturmasında açığa alındı

İçişleri Bakanlığı, aktif görevde bulunan 43 kaymakam ve vali yardımcısını görevden uzaklaştırdı. Açığa alınan kaymakamlar arasında kayyım olanların bulunduğu ve bunların FETÖ soruşturması ile görevden uzaklaşan kamu görevlileri yerine atandığı ortaya çıktı.

08 Eylül 2020 0

15 Temmuz hesaplaşmasının ardından, “performası beğenilmeyen” cemaatçilerin tasfiyesi süreci devam ediyor.

“FETÖ borsası” olarak adlandırılan ve nüfuzlu cemaatçilerin korunduğu olaylar sonrasında, hala cemaatçi tasfiyelerinin olması, cemaatçilerin hala iktidarda aktif olarak çalıştığını gözler önüne sermekte.

15 Temmuz sonrasında, bugüne kadar 1875 mülki idare amirinden 563’ü ile ilgili soruşturma açıldı. Bunlardan 470’i ihraç edilirken, 93 mülki idare amiri de görevinden uzaklaştırıldı.

MİT ve Emniyet’in yürüttüğü çalışmalar ile elde edildiği iddia edilen bilgilere göre, cemaatçi 400 kaymakam ve vali yardımcısının tespit edildiği belirtilmekte. Bu isimlerde 43 kaymakam ve vali yardımcısının görevlerinden uzaklaştırıldığı, kararın kendilerine tebliğ edilmeye başlandığı belirtildi.

Görevden alınanlar arasında, daha önce görevden alınanlar yerine kayyum olarak atanan kaymakam ve vali yardımcılarının olduğu, böylece cemaatçilerin yerine yeniden cemaatçilerin atandığı ortaya çıktı.

Cemaat ile herhangi bir şekilde bağlantılı olduğu için ceza alan çok sayıda kişinin cezası hala infaz edilirken, nüfuza sahip kişilerin cezaları, kanun dışı biçimde ya da kanuna uydurarak infazı durduruldu. FETÖ’nün iktidar içinde yer alışı sadece bu şekilde değil, AKP-MHP iktidarının aldığı kararlarla ad etkisini gösterdi. Cemaatin uygulamak istediği çok sayıda anayasaya aykırı ve AB-D talebi olan karar, AKP-MHP iktidarı tarafından hayata geçirildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ