Cemevini basan polis idrarını bırakmış!

İstanbul’daki Armutlu Cemevi’ne yapılan polis baskını TBMM önünde protesto edilmek istendi. Açıklamaya izin vermeyen polis, eyleme katılan milletvekillerini “Haddinizi bileceksiniz” diyerek tehdit etti. Baskın sırasında bir polisin Cemevi’ne idrarını bıraktığı ortaya çıktı!

27 Temmuz 2018 0

İstanbul’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sarıyer Şubesi’ne bağlı Armutlu Cemevi’ne polis baskınına ve sonrasında Şube Başkanı Zeynep Yıldırım’ın gözaltına alınmasına karşı Meclis önünde yapılmak istenen açıklamayı polis engelledi. Polis gruba sert biçimde saldırırken bu sırada bir polisin de kendilerine tepki gösteren milletvekillerine yönelik olarak “Haddinizi bileceksiniz” diye bağırdığı duyuldu.

Polisin izin vermediği basın açıklamasına CHP ve HDP’li milletvekilleri katıldı. Açıklamada, sık sık “Cemevleri Alevilerin ibadet merkezidir”, “Meryem Yıldırım serbest bırakılsın”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

“POLİS CEMEVİNE İDRARINI BIRAKTI”

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu da “Cemevine yapılan sadece saldırıdan ibaret değildir. Aynı zamanda oraya giren bir polis memuru idrarını bırakmak üzere cemevini pisletmiştir, kirletmiştir. Öncelikle bunun hesabının sorulması gerekiyor. O polis memuru bulunmalı, ihraç edilmeli ve cezalandırılması gerekiyor. Hukuki olarak ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır. Bizim milletvekili olarak talebimiz budur” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ise, “Biz yapılan saldırı için açıklama yapmak istedik bize izin vermediler. Bizler cemevlerinin ibadet hane olduğunu vurgulamak istiyoruz. Cemevleri Alevilerin ibadethaneleridir. Umarım gözaltında olan arkadaşlarımız yakın zamanda serbest kalır” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ