Ceren Damar’ın katili Hasan İsmail Hikmet, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Öğrencisi tarafından öldürülen Ceren Damar davasının karar duruşması olması beklenen celsesi Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmedildi.

21 Şubat 2020 0

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i okuldaki odasında öldüren öğrencisi Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4’üncü kez hâkim karşısına çıktı. Mahkeme sonucunad sanık Hasan İsmail Hikmet’in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Sol.org.tr‘nin haberine göre, bugünkü celsesinde mahkemenin kararını açıklaması beklenen dava öncesinde Şenel’in ailesi Ankara Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Şenel’in babası Mustafa Damar adalet beklediklerini söyledi.

Duruşmanın başlamasıyla Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonu’nun davaya müdahillik talebi reddedildi.

Şule Çet Dayanışma Platformu Twitter hesabından davaya ilişkin paylaşılan notlara göre, söz alan sanık avukatı Vahit Bıçak, “Hepimiz sanık Hasan İsmail Hikmet’in adaleti için buradayız” dedi. Bıçak’ın “Sanık katliam yapmamıştır. Birden fazla insanı bir yerde öldürmek katliamdır. Sanık isterse şarjörü boşaltabilirdi ama bunu yapmadı. Katliam yapmamıştır, çılgın cinayet işlememiştir” sözlerine salondan tepki geldi.

Bıçak ayrıca katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet’in, “canavarca hisle öldürmediğini” iddia ederek, “Sanık elindeki silahla etraftaki herkesi öldürebilirdi ama öldürmemiş bu yüzden en üst ceza verilemez. Dinleyin beni de biraz hukuk öğrenin, mahkeme heyeti baskı altındadır” dedi.

Sanık avukatı Bıçak şöyle devam etti:

“Karşınızda ne hükümlü ne de katil bulunmaktadır. Hakimler kamuoyu baskısının etkisinde kalıyor. Toplumsal baskılar hakimlerin kararını etkilememeli. Ceren Damar, sanık Hasan İsmail Hikmet’i rahatsız ediyormuş. Sanık, cinsel saldırı mağdurudur. Danışman hocası Ceren Damar ile cinsel ilişkileri vardı. Ceren, Hasan’ı tehdit ederek bu ilişkiyi devam ettirmiştir. Bir kadın cinayeti davası değildir. Karşınızda bu kadar ağır bir suçun mağdurunun oturduğunu unutmayın”

Bıçak, “Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı” dedi. Gelen tepkiler üzerine de “​Beni göndermeye ‘FETÖ’cüların gücü yetmedi, sizin ki mi yetecek? Ben 28 şubat’tan beni ‘FETÖ’yle uğraşıyorum” diyerek sanığın tahliyesini istedi.

Bıçak, “Sanık pişman, maktulün öldüğü odaya başkaları girmiş, maktulün yanlış mücadele sonucu öldüğünü düşünüyoruz. Sanık meşru müdafaanın şartlarının var olduğu duruma göre davranmıştır. Sanık ayrıca adam öldürme kastıyla değil yaralama kastıyla hareket etmiştir. Ceren Damar’ın babası kızının üzerinden rant sağlamaya çalışıyor” dedi. Bunun üzerine Ceren Damar’ın babası, “Biraz insaf, biraz vicdan, biraz hukuk bekliyoruz. Çok şey mi istiyoruz?” diye haykırdı.

Bıçak duruşmada “Dışarı çıktığınızda sokakta herkes silahla dolaşıyor. Maktulün öldüğü odaya diğer girenleri öldürmeyişi, koridora çıkıp kimseyi taramayışı, sanığı orantılı davranmış kabul etmeyi gerektirir. Sanığın tutuklu yargılanması kişi özgürlüğüne zarar vermektedir” dedi.

Gazeteci Hatice İkinci sanık avukatı Vahit Bıçak ile daha önce ilk duruşmanın ardından röportaj yapmıştı. İkinci röportajında, “Sanığın emniyetteki ilk ifadelerinde yer almayan ‘yasak ilişki’ iddiası, ceza hukuku profesörü olan Vahit Bıçak’ın, sanık avukatlığını üstlenmesinden sonra ortaya atıldı” diye yazmıştı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ