“Çeyrek kapanma” sonrası kademeli açılma planı

17 günlük “çeyrek kapanma” uygulamasının ardından sırasıyla okulların, “tek dükkan” olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekanlarının açılışı planlanıyor.

04 Mayıs 2021 0

AKP iktidarının çıkarlarına göre uygulanan “çeyrek kapatma” uygulama sorunlarına ilişkin değerlendirmeler, bilim kurulu tarafından da yapılmakta. Özellikle büyük şehirlerden taşra ve sayfiyelere yönelen çıkışların olumsuz sonuçları gözden geçirilmekte. Lokal denetimlerin arttırılarak, site, apartman, köy içi hareketliliğin önlenmesi isteniyor. Amaç, bayram sonrasında 100 bindeki vaka sayısını 100’e indirmek. Halen 100 binde 400 vaka olduğu belirtilmekte.

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili birimler, 17 günlük sürecin ardından olasılıkları değerlendiriyor. Türkiye’de 100 bin nüfusa düşen günlük vaka sayısı şu anda 400-500’ler civarında bulunuyor. Bunun 100’ün altına düşmesinin gerektiği belirtiliyor.

Bu haftadan itibaren daha hızlı düşüş beklendiği, ölüm ve ağır hasta sayılarının yüksekliğinin ise bir süre daha böyle seyredeceği umulmakta.

Test pozitifliğinde düşüş başladığı, şu anda testlerin pozitif çıkma oranının yüzde 13’e gerilediği öğrenildi. Bu rakamın iki haftanın sonunda yüzde 3-4’e düşmesinin beklendiği belirtildi. Hastane başvurularında yüzde 20 azalma görüldüğü, İstanbul’daki vaka sayısının da yüzde 40’tan yüzde 30’a gerilediği öne sürülüyor.

Tam kapatmanın ardından, önce okullar ve sınavların açılması gerektiği, ikinci aşamada, tek dükkan olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılabileceği ifade edilirken, kafe ve restoranların ise üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılmasının daha doğru olacağı aktarılmakta.

Uzmanlar, “Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi gibi olmasını beklemesin. Bu süreçte aşılamayı arttırıp vaka sayıları da istenen seviyeye gerilerse, ancak 17 gün önceki kısıtlamalara döneriz. Hafta sonları yine sokak kasıtlaması olur. Akşamları da kısıtlama devam eder. Vaka sayısı konusunda 10 binlerin altını zorlamalıyız. İlk hedefimiz çocukların okula gitmesini sağlamak. Sınavları yapmak. Aktif vaka sayılarımız yüzde 20’den fazla azaldı. Kısıtlamalar bir süre devam daha devam edecek”  diyerek eski süreçlere dönülmesinin zor olacağını vurgulamakta.

AKP iktidarının çıkarına göre verilen kararların, pandemiyi sona erdirmekten çok ekonomik çıkarlara uygun bir seviyeye gelmesi için uygulanmakta. Hükümet, pandemi ateşini söndürecek aşı sorununu henüz çözebilmiş değil.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ