Cezaevindeki Barışları eşleri anlattı: Vazgeçmeyecekler

Tutuklu gazeteciler Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın eşleri konuştu.

25 Mart 2020 0

Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle geçen haftalarda çok sayıda gazeteci tutuklandı. Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile muhabir Hülya Kılınç; Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, ve Yeni Yaşam gazetesinden Ferhat Çelik ve Aydın Keser hakkında tutuklama kararı verildi. Tutuklanan basın emekçileri gazetecilikten taviz vermeyeceklerini ifade etti.

Barış Pehlivan’ın eşi Aysel Pehlivan ile Barış Terkoğlu’nun eşi Özge Terkoğlu tüm bu yaşananları BirGün’den Dilan Esen’e değerlendirdi.

Eşinin bir mesajını ileten Aysel Pehlivan, “Buradan gazeteci olarak çıkacağız ve yine gazetecilik yapacağız diyor’’ diye konuştu. Eşinin durumunun iyi olduğunu belirten Pehlivan, görüşler iptal olduğu için yalnızca haftada 2 kez telefon konuşması yapabildiklerini ifade etti.

Hukuk sisteminin aba altından sopa göstermek için bir araç olmaması gerektiğine değinen Pehlivan, şu ifadeleri kullandı: “Tutuksuz yargılanmaları gereken bir dava nedeniyle cezaevindeler. Hem de koronavirüs salgını nedeniyle iddianamenin ne zaman çıkacağı, yargılamanın ne zaman başlayacağı belirsiz olan şu koşullar altında oradalar. Yaptıkları, yazdıkları ortadayken, hâlihazırda her hafta başka bir haber için ifade vermeye giderken kaçma şüpheleri varmış gibi tutuklanmaları adalet duygusunu zedeliyor. Hele de herkesin sağlığını tehdit eden bir salgın yaşanırken halkın doğru haber alması bir kat daha önem kazandı. Bu yüzden haksız yere tutuklanan bütün gazetecilerin durumlarının yeniden değerlendirilmesi çok önemli.’’

Ülkenin dört bir yanındaki insanlardan destek aldıklarını vurgulayan Pehlivan, “Onu ne kadar sevdiklerini ve yaptığı işlere ne kadar değer verdiklerini yazıyorlar, anlatıyorlar. Bunları duymak her zaman çok kıymetli, daha da gurur duyuyorum onunla. Biliyorum ki o bu sevgiyi ve saygıyı yıllardır yaptığı binlerce haber, pek çok belgesel ve kitaplarıyla kazandı’’ ifadelerini kullandı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ