CHP’nin ABD temsilcisi maaşını açıkladı

AKP’ye yakın gazeteler, CHP’nin yurt dışı temsilcilerine 17 bin 800 dolar maaş ödediği iddiasını gündeme getirmişti. Bu iddiaya CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan yanıt verdi.

07 Eylül 2018 0

Yurter Özcan, “Halkın Habercisi, Akit, Akşam, Beyaz TV ve Haber 7 gibi AKP adına çalışan sözde medya kuruluşlarında iddia edilen aylık maaşımın 17,800 dolar olduğu mesnetsiz bir yalandır” dedi. Özcan, “17 bin 800 dolar CHP ABD Temsilciliği’nin tüm giderleri için ayrılmış bütçedir” ifadelerini kullanarak şunları anlattı:

“CHP ABD Temsilciliği 5 Ocak 2013’te Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bana verdiği yetki ile ABD Adalet Bakanlığı Yabancı Siyasi Temsilci mevzuatı (FARA) kapsamında kurulmuştur.

Tam zamanlı faaliyete başlanılan Ocak 2014’ten itibaren sabit olan bu bütçe CHP ABD Temsilcilik kirası, ofis giderleri, sekreterya, vergi, avukat, muhasebeci, sigorta, faaliyet ve Temsilci ödentisini kapsar. Benim aylık kişisel ödentim ise 6000 dolar’dır.

Bu rakam Washington’da yeni üniversite mezunu olanların kazandığı rakama çok yakın bir rakamdır. Asgari ücretin takriben 2500 dolar, aylık ev kiralarının ortalama 3000 dolar olduğu Washington’da, benim maaşımın yüksek olmadığı çok nettir.

Kuruluşumuzdan beri tüm finansal raporlar ABD Adalet Bakanlığı, ABD Vergi Dairesi, Türkiye Cumhuriyeti Sayıştay ve Anayasa Mahkemesi denetimindedir. Bugüne kadar harcanan her kuruşun da hesabı verilmiş ve kabul görerek tescil edilmiştir.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ