Çin, Kim Jong-un için Kuzey Kore’ye uzmanlar gönderdi iddiası

Reuters, Çin hükümetinin, daha önce CNN ve diğer ABD’li medya kuruluşları tarafından durumunun kritik olduğu öne sürülen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un için ülkeye sağlık uzmanları gönderdiğini iddia etti.

25 Nisan 2020 0

Reuters, Çinli sağlık uzmanlarının yer aldığı bir heyetin, sağlık durumunun kötü olduğu iddia edilen Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong-un hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere KDHC’ye gittiğini duyurdu. İddia, Kim’in sağlık durumu hakkında ABD merkezli basın kuruluşları tarafından servis edilen haberlerin ardından geldi. Ajansa konuşan iki kaynak, Pekin’den KDHC’ye sehayat eden heyete, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Uluslararası İrtibat Dairesi’ne bağlı kıdemli bir üyenin başkanlık ettiğini belirtti.

Haberde, kaynakların ‘konunun hassasiyeti’ nedeniyle kimliklerinin açıklanmamasını talep ettiği belirtti. Diğer yandan ajans, söz konusu departman ve Çin Dışişleri Bakanlığı’nın, konuya ilişkin yorum talebine yanıt vermediğini ileri sürdü. Seul merkezli haber portalı Daily NK ise KDHC liderinin, 12 Nisan’da  kardiyovasküler bir cerrahi prosedür uygulandıktan sonra iyileştiğini kaydetti.

Reuters’a konuşan ve ABD istihbaratına yakın olduğu belirtilen bir kaynak da Kim Jong-un’un sağlık sorunlarının olduğunun bilindiğini ancak ciddi biçimde hasta olduğu veya nihayetinde halkın karşısına çıkamayacağı sonucuna varmak için hiçbir nedenlerinin olmadığını ifade etti.

CNN kanalı, Kim Jong-un’un ameliyat geçirdiği ve durumunun ‘ciddi’ olduğunu iddia etmiş, KDHC liderinin kalp ameliyatı geçirdiğini ve ‘ciddi bir tehlike altında olduğunu’ öne sürmüştü. Güney Kore ise, ‘KDHC’de özel bir hareket tespit edilmediğini’ söyleyerek Kim’in sağlığı üzerindeki korkuları azaltmıştı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ