Covid-19 nedeniyle ara verilen toplumsal davalar başlıyor

Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirler yargıdaki birçok işlemi de durdurdu. Çorlu ve Ankara’daki tren kazası, 10 Ekim ve Suruç Katliamı ile birçok kadın cinayeti davası salgın nedeniyle ertelendi.

11 Haziran 2020 0

Korona virüsü salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yargıdaki işlemler de uzun süre durduruldu. Katliam, kaza ve cinayetler nedeniyle yakınlarını kaybeden ve salgın öncesi adalet talebiyle adliye koridorlarını dolduranlar, ‘normalleşme adımları’ kapsamında yaklaşık 3 ayın ardından görülmeye başlanacak bu davaların duruşmalarını yeniden takip edebilecek.

GazeteDuvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, Toplumun büyük kesiminin yakından takip ettiği, Çorlu ve Ankara’daki tren kazalarının davaları, Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybedenlerin yargılandığı dava, 10 Ekim ve Suruç Katliamı davaları ve kadın cinayetlerine ilişkin davalar haziran ve temmuz aylarında görülecek.

ÇORLU TREN KAZASI DAVASI 25 HAZİRAN’DA

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018 tarihinde 25 kişinin öldüğü, 300’ü aşkın kişinin de yaralandığı tren kazasına ilişkin davada 4 TCDD personeli taksirle ölüme sebebiyet verme suçlamasıyla tutuksuz yargılanıyor. Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren davanın 4’üncü duruşması salgının devam ettiği dönemde 21 Nisan tarihinde görülmedi. ‘Normalleşme adımları’ çerçevesinde yeniden duruşmaların başlamasıyla Çorlu tren kazasına ilişkin dava 25 Haziran tarihinde görülecek.

AİLELER 6 TEMMUZ’DA HAKİM KARŞISINDA

Çorlu’da yakınlarını kaybedenler ve avukatları hakkında, “Toplantı ve gösteri yürüyüşünde görevlendirilenlerin görevlerini yapmalarına engel olma” suçunu işledikleri gerekçesiyle açılan davanın duruşması ise Ankara 50’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 6 Temmuz tarihinde görülecek. Ankara Adliyesi’nde görülmesi beklenen davada, kazada 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda’yı kaybeden Mısra Öz Sel, anne ve babasını kaybeden İsmail Kartal, çocuğunu kaybeden Hüseyin Şahin, davanın avukatları Gökmen Yeşil, Mürsel Ünder, Selvi Yüzbaşıoğlu Saltan ve nöbete destek veren Burak Arı yargılanıyor.

ANKARA’DAKİ TREN KAZASI DAVASI DA TEMMUZDA

Ankara’da Aralık 2018’de meydana gelen ve üçü makinist dokuz kişinin öldüğü yüksek hızlı tren kazasına ilişkin açılan davanın 4’üncü duruşması ise 17 Temmuz tarihinde Ankara 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Ankara’daki yüksek hızlı tren kazası davasında tek tutuklu sanık Osman Yıldırım’ın yanı sıra 9 tutuksuz sanık da yargılanıyor.

10 EKİM KATLİAMI DAVASI: 16 TEMMUZ

10 Ekim 2015 tarihinde, 103 kişinin öldüğü yüzlerce kişinin yaralandığı 10 Ekim Ankara Katliamı’na ilişkin, 16 firari sanık ve “insanlığa karşı suç işlemek” ile yargılanan Erman Ekici yönünden devam eden davanın 5’inci duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 Temmuz tarihinde görülecek.

10 Ekim Davası Avukat Komisyonu’ndan İlke Işık, mayıs ayındaki duruşmanın salgın nedeniyle görülemediğini hatırlatarak, “Bu ülkede zaten adalet arayışı oldukça zor. İğne ile kuyu kazıyorsunuz. Toplumsal davaları da kamuoyu baskısıyla sürdürmek durumunda kalıyorsunuz. Pandemi de ağır aksak ilerleyen adalet süreci için büyük sıkıntı oldu. Firari sanıklar yargılanacak ve bunlar çok ciddi, tehlikeli IŞİD’liler. Daha önce yakalanabilecekken serbest bırakılmış insanlar bu yargılananlar. Bütün dünya için de ciddi bir tehlike hala devam ediyor. Sıkıntılı devam eden adalet mücadelesi pandemi sürecinde daha sıkıntılı bir hale geldi. Bundan sonrası nasıl devam edecek buna dair de bir sürü belirsizlik var. Pandemi ile başka bir hayat yaşamış gibi olduk ama toplumsal davalar oldukça önemli. Kamuoyunun ilgisi ve takibini ısrarla sürdürmemiz gerekiyor” diye konuştu.

SURUÇ KATLİAMI DAVASI: 18 AĞUSTOS

Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’de 33 kişinin öldüğü bombalı saldırıya ilişkin açılan Suruç katliamı davasının 15’inci duruşması, Urfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 18 Ağustos tarihinde görülecek. Suruç Katliamı davasının 14’üncü duruşması salgının devam ettiği 20 Mayıs’ta görülmüş, duruşmaya müşteki avukatları alınmamıştı. 10 Ekim Katliamı’nın da sorumlularından Yakup Şahin, Suruç Katliamı’nın tek tutuklu sanığı olarak cezaevinde bulunuyor.

BERKİN ELVAN DAVASINDA 18’İNCİ DURUŞMA

Gezi Parkı eylemleri sırasında, 16 Haziran 2013 tarihinde, polis tarafından atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesinin ardından uzun süre yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan 11 Mart 2014’te yaşamını yitirdi. Elvan’ın ölümüne ilişkin açılan davada 18’inci duruşma 23 Eylül tarihinde İstanbul 17’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Davada, tek sanık olan polis memuru Fatih Dalgalı tutuksuz şekilde “olası kastla öldürme” suçlamasıyla yargılanıyor.

Davanın karar duruşması olmayacağını ifade eden dava avukatlarından Çiğdem Akbulut, “Karardan bir önceki duruşma olmasını düşünüyoruz. Şu an savcılık mütalaası alınmadı. 23 Eylül’deki celsede dosyanın bütün kapsamıyla ilgili ayrıntılı beyanlarımızda bulunacağız” dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ CANKEL’İN DAVASI

Isparta’da 19 Kasım 2019 tarihinde 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Güleda Cankel’in öldürülmesine ilişkin açılan davanın üçüncü duruşması 30 Haziran’da Isparta 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Davada Cankel’in eski erkek arkadaşı Zafer Pehlivan, ‘tasarlayarak’ ve ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

29 Temmuz 2019 yılında uzman Dr. Özgür Tarhan’ın evinde ölü bulunan anestezi teknikeri Ayşe Karaman’ın ölümüne ilişkin açılan dava 6 Temmuz tarihinde Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Salgın döneminde, 4 Mayıs tarihinde görülen davada, ‘tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet talebiyle yargılanan doktor Özgür Tarhan tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ