Covid-19’da bulaşıyı arttıran yaş grubu: 35-49 yaş aralığında

İngiltere’de yapılan bir çalışmada Covid-19’da bulaşıyı arttıran yaş grubu 41,1 ile 35-49 yaş grubu oldu. Araştırmadaki bu sonucun, iş yaşamında en aktif dönemi yaşayan yaş grubuna denk gelmesi dikkat çekti.

04 Şubat 2021 0

ABD’de halk sağlığı yetkilileri, uzun süredir genç yetişkinlerin ABD’de Covid-19’un yayılmasının büyük etkenleri olduğunu iddia ediyordu. İngiltere’deki araştırmacılar bu bilgileri doğruladı ve 35 ila 49 yaş grubu arasındaki bireylerin koronavirüsü en çok yayan grup olduğunu açıkladı.

İngiltere’deki Imperial College London tarafından yapılan ve Science dergisinde yayınlanan çalışmaya göre,  2020 yılının Şubat ayından Ekim ayına kadar 10 milyonun üzerinde ABD vatandaşı üzerinde yapılan çalışmaya göre, araştırmacılar kişilerin cep telefonu verilerini, gittikleri yerleri ve nerede bulunduklarını inceledi. Bölgelerin analizi sistemiyle tespit edilen veriler daha sonra Covid-19 vakası ve yaşa göre ölüm oranlarıyla karşılaştırdı.

Covid-19 vakalarının neredeyse 4’te 3’ünün 20-49 yaş arası, çalışma yaşamında aktif kişiler tarafından yayıldığının tespit edildiği araştırmaya göre, en çok yayan dar yaş grubu ise 35 ila 49 yaş arası kişiler oldu. Bu kişilerin Covid-19 yayma oranı 41,1 oldu.

10 milyon kişi üzerinde yapılan çalışmada, ABD’nin güneyi, güneybatısı ve batısında 20 ila 34 yaş grubunun diğer yaş gruplarından daha fazla Covid-19 yaydığı açıklanırken, diğer bölgelerin hepsinde 35 ila 49 yaş arası bireylerin daha fazla Covid-19 yaydığı belirtildi.

İngiltere’deki Imperial College London tarafından yapılan ve Science dergisinde yayınlanan çalışmanın ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri veriyle de uyuştuğu belirtildi.

50 Eyaletin tamamında yapılan araştırmaya göre, 2020 yılının Mart ila Ağustos ayları arasında corona virüsü en çok yayan grubun 20-29 yaş arası bireyler olduğu belirtilirken enfekte olanların ise yaş ortalaması 46’dan 38’e düştü.

İngiltere’deki Imperial College London tarafından yapılan araştırma ve CDC verileri incelendiğinde, “Orta yaş grubunun daha çok iş hayatında faaliyet gösterdiği, bu iş faaliyetleri nedeniyle de daha fazla kişiyle temas kurduğu için daha fazla yayıcı olduğu”” belirtiliyor.

Çalışmanın eş yazarı, Imperial College London’daki Hastalık Epidemiyolojisi Bulaşıcı Departman jeoistatistik alanında doçent olan Dr. Samir Bhatt, “İş hayatı enfeksiyon ve virüsü başkalarına bulaştırma riskini artırıyor. İş hayatı için diğer yaş gruplarından daha fazla hareket ettikleri için ve iş dünyasının devam edebilmesi için bu durum ‘çözülmesi zor’ bir durum olarak karışımıza çıkıyor” dedi.

Araştırmanın sonuçları, ekonomide tam kapanmanın gerekliliği ve iş yaşamında en aktif yaş grubunun, iş yaşamından tecrit edilmedikçe daha pandeminin daha uzun süreceği, araştırmanın önemli noktalarından biri olarak kabul edilebilir. Yaşamını sürdürmek için çalışmak zorunda kalan yüzbinlerce insan, gerekli tedbirleri almakta geciken yetkililer dolayısıyla taşıyıcı olmak durumunda kalıyorlar.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ