Danıştay’dan Tozkoparan ve Küba mahallesi kararı

Güngören’de bulunan Tozkoparan Mahallesi ve Küba Mahallesi’nin Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle riskli alan ilan edilmesine yönelik Danıştay kararı açıklandı.

09 Temmuz 2021 0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında İstanbul’un Güngören ilçesindeki Tozkoporan ve Küba mahallelerinde 2010’da kentsel dönüşüm planları, 2013’te ise riskli alan kararı Danıştay tarafından iptal edilmiş; ancak bölge rapor dahi olmadan bir kez daha “riskli alan” ilan edilip, “acil yıkım” uygulanması kararı devreye sokulmuştu.

Karar sonrasında konut sahiplerine bakanlık tarafından tebligat gönderilmiş ve yıkım çalışmalarına başlanacağı için evleri boşaltmaları istenmişti. Avukatların Danıştay’a Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine ikinci kez açtığı iptal davası 1 yılı aşkın süredir sonuçlanmamıştı. Mahalleli, kararın “hukuksuz” olduğunu belirterek, bir süredir eylem yapmaktaydı.

Güngören Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle ‘riskli alan’ ilan edilen ve 17 gündür elektrik, su, doğalgaz bağlantıları kesilen Tozkoparan’da yürütmeyi durdurma kararı verildi. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 2 ve ek 1. Maddeleri uyarınca riskli alan ilan edilmesine dair 20 Nisan 2020 tarihli cumhurbaşkanı kararının iptali istemiyle açılan davada Danıştay 6. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında halk, Barış Parkı’nda toplanarak gelişmeleri takip etmekte. Tozkoparan ve Küba Mahallesi halkının mücadelesi, hukuksal alanda şimdilik sonuç verdi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ