Delidumrul köprüleri, para basmaya devam ediyor

Koronavirüs pandemisi dolayısıyla uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, Yap İşlet Devret yöntemi ile yapılan tünel ve körprü işletmecilerine yaradı.

13 Ocak 2021 1

“Alavere dalavere, halk Memet nöbete…” Pandemi, halkın yaşamını gün geçtikçe zorlaştırırken, iktidarın yandaşı olan şirketler, “bu bulunmaz nimetten” faydalanmaya devam ediyorlar. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, Yap İşlet Devret(YİD) yöntemi ile yapılan tünel ve köprü işletmecilerine yaradı. Fatura yine halka çıktı.

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması dolayısıyla, 40 gündür ulaşım sağlamayan halk, Hazine’den 89 milyon 903 bin dolar (yaklaşık 673 milyon TL) parayı YİD yöntemi ile tünel ve köprü işleten şirketlere bağışlayacak, geçmediği köprünün ücretini ödeyecek.

Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrasya Tüneli’nden geçmesi gereken araçlar, sokağa çıkma kısıtlamaları dolayısıyla işletmelere garanti edilen sayılara ulaşamadı.

bugüne kadar 40 gün süreyle uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle geçemedi. Toplam 40 günün faturası da Hazine’ye 89 milyon 903 bin dolar (yaklaşık 673 milyon TL) olarak yansıdı. Sözleşmelere istisnaları belirten maddeler konulmadığından dolayı, yük yine vatandaşın sırtına bindi.

En yüksek maliyet, günlük araç geçiş garantisi 40 bin adet ve araç başı geçiş garanti ücreti 35 dolar artı KDV olduğu için 60 milyon 480 bin dolarla Osmangazi Köprüsü’nde oldu. Günlük araç geçiş garantisinin 135 bin adet ve araç geçiş garanti ücretinin 3 dolar artı KDV olduğu Yavuz Sultan Selim Köprüsü toplam 17 milyon 496 bin dolar maliyetle izledi. Günlük araç geçiş garantisinin 69 bin 25 adet ve araç geçiş garanti ücretinin 4 dolar artı KDV olduğu Avrasya Tüneli’nde ise işletmeci şirketin kasasına 40 gün için girecek para 11 milyon 927 bin 520 dolar oldu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Halil Arabulan

Allah başımızdan def eylesin bu akp’yi…