Deniz salyası için göstermelik ilk adım

Marmara Denizi’nde etkili olan deniz salyası olarak bilinen müsilajla ilgili ilk göstermelik adım atıldı.

06 Haziran 2021 0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara Denizi’ni katleden ve halk arasında “deniz salyası” olarak bilinen müsilaj felaketi ile ilgili ilk göstermelik adımı attı.

Çok sayıda sanayi kuruluşunun önlem almaması sonucu meydana gelen felaketle ilgili olarak Kadıköy’de temizlik çalışmaları başlatıldı. Bununla birlikte, sanayi işletmelerinin gerekli önlemleri almadığı sürece yapılacak temizlikler yeterli olmayacağı görülmekte. İBB’nin 4 Mayıs tarihinde duyurduğu çalışma sonuçlarına göre, deniz yüzeyi temizleme araçlarının temizleme çalışmalarına rağmen, sorunun denizin bunca yıldır kirlenen yüzeyinden kaynaklı olduğu belirtilmekte. Farklı uzmanlara göre, bu kirliliğin mevsimsel olduğu iddia ediliyor.

Marmara Denizi, yok olma sinyalleri verdiği şu günlerde, devlet sessiz kalmakta. Denizdeki yaşamı tehdit eden deniz salyasına karşı, devlet tarafından göstermelik ilk adım bugün atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı ekipler, Kadıköy Caddebostan Sahili’nde temizlik çalışması başlattı. Çalışmalar çerçevesinde, ekipler önce sahil kenarındaki tekneleri uzaklaştırdı, ardından deniz salyalarını suda çembere aldı. Yüzeydeki deniz salyaları, motorlu pompayla çekildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ