Direnişçi 2 işçi ‘borçları yüzünden’ kalp krizi geçirdi!

15 aydır gasp edilen hakları için direnişe devam eden Real Market işçilerinden önce 49 yaşındaki Fikret Özleş, şimdi de 45 yaşındaki Mehmet Uslu, Real Market direnişi devam ederken altından kalkamadıkları borç yükleri yüzünden kalp krizi geçirdi!

Hileli iflas yoluyla Alman Metro AG firmasındaki işlerinden atılan ve hakları gasp edilen, alacakları ise hala ödenmeyen Real Market işçileri 15 aydır kararlı bir şekilde direnişlerini sürdürüyor. İşçiler polisin engellemelerine, gözaltılara, önlerine çıkan barikatlara, tehditlere rağmen direnişlerinde kararlıca ilerliyor ancak sorunlar bunlarla sınırlı değil.

Diğer taraftan da aylardır çalışmayan, dolayısıyla borçları biriken işçilerin sağlık sorunları da ortaya çıkıyor. Bu sağlık sorunlarından en dikkat çekeni ise iki direnişçinin biriken kredi kartı borçları ve diğer ekonomik sıkıntılar sonucunda kalp krizi geçirmesi oldu.

Direnişçilerden 49  yaşındaki Fikret Özleş altı ay önce kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Fikret Özleş’e anjiyo yapılarak stent takıldı ve bir hafta yoğun bakımda kaldı.

Mehmet Uslu ise bir hafta önce cumartesi günü gece geçirdiği kalp krizi nedeni ile hastaneye kaldırıldı. 45 yaşında olan Mehmet Uslu’ya da anjiyo yapılarak stent takıldı. Tedavisi boyunca yoğun bakımda kalan Uslu şu anda kontrollere giderek tedavisine devam ediyor.   Sevindirici bir durum ise tedavi gören işçilerin şu an durumlarının iyi olması.

Direnişçi işçilerden Mehmet Uslu’nun ikinci kriz geçiren işçi olması üzerine Nakliyat İş Sendikası konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, gelen zamlarla birlikte hayat pahalılığını iyice artırmıştır. Bu pahalılıkta geçinemeyenler psikolojik bunalımlara girerek intihar etmektedir.

Real direnişçileri 15-20 yılını Real’de çalışarak geçiren işçilerdir. Bu işyerinde çalışırken biriken kıdem tazminatları bu işçilerin tek serveti, tek sermayesidir. Yirmi yılını bir işyerine veren bir işçi, bir yirmi yıl daha nerede çalışabilir? Belli bir yaşa gelen işçiler “yaşları büyük” gerekçisi ile işe alınmamaktadırlar.

Kendi gelecekleri, çocuklarının gelecekleri için çalışan bu işçilerin biriken kıdem tazminatlarının gasp edilmesi, ödenmemesi bir zulümdür, hırsızlıktır, katliamdır. Zira bu işçilerin kalp krizi geçirmelerine sebep olan yaşadıkları stres ve ekonomik sıkıntılardır.

Bunun tek sorumlusu ise işçilerin yasal hakları olan kıdem tazminatlarını ödemeyen METRO, Media Markt, BEĞENDİK ve Sarı Sendikacılardır. İşçilerin başına gelecek her türlü buna benzer olayların tek sorumlusu  bunlardır. Sarı sendikacılar, direnişin kazanımla sonuçlanmaması için her türlü direniş kırıcılığını yapmakta, sendikamıza iftira atmakta, Media Markt ve Metro işvereni, yöneticileri ile iş birliği yapmaktadırlar.

Eğer işçilerin alacakları ödenseydi herkes kendi işine gücüne bakacak ve bu sorunlar yaşanmayacaktı.

Aylardır her türlü zorluğa rağmen direnişi ve mücadeleyi büyük fedakarlıklarla devam ettiren işçiler er yada geç kazanacaklardır.

Sendikamızda Real işçileri kazanıncaya kadar onlara sahip çıkmaya, öncülük ve önderlik etmeye devam edecektir.

Neyseo

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.