DİSK/Nakliyat-İş Sendikası’ndan Hindistan İşçi Sınıfı ile sınıf dayanışması

Nakliyat-İş Sendikası, “Hindistan İşçi Sınıfı Yalnız Değildir” diyerek, İstanbul’da bulunan Hindistan Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı.

26 Kasım 2020 0

Nakliyat-İş Sendikası, tüm dünyada sömürülen, ezilen tüm halklar ve işçilerle her zaman dayanışma içerisinde olmuş, onlara destek vermiştir. Bugün de Hindistan’daki kitlesel genel grevi desteklemek için Hindistan Başkonsolosluğu önünde bir dayanışma eylemi gerçekleştirdi.
İstanbul Başkonsolusluğu önündeki eyleme Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, sendika yöneticileri ve 26 aydır hakları için direnen Uzel Makine işçileri katıldı.
Eylem, “Yaşasın İşçi Sınıfı Mücadelesi!, Yaşasın Hindistan İşçi Sınıfı Mücadelesi!, Yaşasın Türkiye İşçi Sınıfı Mücadelesi!, Hindistan İşçi Sınıfı Yalnız Değildir!, Yaşasın Proleterya Enternasyonlizmi!” sloganlarıyla başladı.
Eylemde Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir açıklama gerçekleştirdi.
Küçükosmanoğlu konuşmasında; dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’da milyonlarca işçinin ve çiftçinin örgütlediği grevi selamlayarak başladı. Küçükosmanoğlu, “Bizim de bağlı bulunduğumuz Dünya Sendikalar Federasyonu, 105 ülkede 130 milyon üyesi bulunan, ücretli köleliğin ortadan kaldırılması için bir araya gelen sendikaların oluşturduğu Dünya Sendikalar Federasyonu, bugün dünyanın çeşitli ülkelerinde Hindistan İşçi Sınıfının 26 Kasım’da yapmış olduğu bu büyük kitlesel grevle dayanışma içerisindedir” ifadelerini kullandı.
Küçükosmanoğlu konuşmasında bütün Dünya İşçi Sınıfının sorunlarının ortak olduğunu ve özelleştirmelere karşı, insanca yaşayabilecekleri bir ücret için ve sosyal güvenlik hakları için, emeklilik hakları için mücadele verdiklerini söyledi. “Bugün Hindistan’da yaşanan özelleştirmeye karşı 100 milyonlarca işçi ve emekçi direnişte, grevde. Bugün Yunanistan’da yine yüz binlerce işçi kardeşimiz yine benzer politikalar karşısında, işçi düşmanı, sendika düşmanı politikalar, örgütlenme düşmanı politikalar karşısında 1 günlük grevde” diyerek konuşmasını sürdüren Küçükosmanoğlu, Pandemi koşullarının insanların canını aldığı bu günlerde bile ülkelerin zorunlu üretim durumları dışında önlemler alması gerekirken, kendi kâr hırsları için işçilerin, halkların canlarını, sağlıklarını hiçe saydığını dile getirdi. “Küba, Vietnam gibi birkaç tane sosyalist ülke dışında tüm ülkelerde patronların önceliği ve onların güdümündeki siyasi iktidarların önceliği tamamen kendi ekonomik çıkarları. ”dedi.


Bu sebepten dünya halklarının, dünya işçilerinin dayanışmasının önemine vurgu yapan Küçükosmanoğlu, sendika olarak bu dayanışma eyleminde aynı zamanda Hindistan’da grev yapan işçilere yönelik biber gazlı, plastik mermili saldırılardan dolayı Hindistan hükümetini kınadıklarını ve protesto ettiklerini dile getirdi.
Küçükosmaoğlu konuşmasında; Ermenek’te Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanına yönelik Jandarma saldırısını protesto ederek, göz altıların derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.
Küçükosmanoğlu’nun konuşmasının ardından Hindistan Konsolosluğuna, Hindistan İşçi Sınıfının haklı taleplerini tamamen desteklediklerini, işçi karşıtı yasaları ve uygulamaları protesto ettiklerini belirten bir mektup Genel Başkanı ve Real Market Direnişçisi tarafından verildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ