Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Türkiye’den haberi yok

Ekonomik krizin her geçen gün daha derinden hissedildiği ülkemizde, en temel insani ihtiyaç olan gıda da zam şampiyonu olduk.

18 Ocak 2021 0

Türkiye’de ekonomik kriz yurttaşlar için su götürmez bir gerçeklik olmaya devam ediyor. Bu durum uluslararası ekonomik örgüt olan OECD’de Türkiye’nin gıda fiyatlarında yaşanan artış sebebiyle OECD ülkeleri arasında şampiyon olmasına neden oldu. Bu konuda sitemizde de haber yapmıştık. Türkiye, gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6’ya ulaşan artışla gıda şampiyonluğuna yükselirken ekonomistler gidişatın hiç iyi olmadığına dair görüş bildirdiler. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri arasında zam lideri konumuna gelen Türkiye’yi, Arjantin takip ediyor. Arjantin’de 2020 Aralık itibarıyla yıllık tüketici enflasyonu yüzde 35.8, gıda fiyatlarındaki artış oranı ise yüzde 40.4’e ulaşıyor. Bu iki ülkenin yurttaşları için hayat oldukça pahalı görülüyor.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Ekonomist Dr. Murat Kubilay, Türkiye’nin tarım ve hayvancılık alanında kapsamlı ve planlı yatırımlar yapmaması sonucunda, döviz kurlarındaki artışa dayalı olarak yükselen maliyetler çerçevesinde temel gıda ürünlerine erişimin gittikçe zorlaştığını söyledi. Kubilay, “Gıdada üretimden başlayarak yeni bir planlama yapılmazsa tanzim satış kuyruklarına yeniden yol açacak fiyat artışları mümkün” ifadelerini kullandı. Ekonomist çevrelerce yapılan uyarılar olayın ciddi olduğu yönünde tartışmalara sebep oldu. Yurttaşlar, pazar alışverişlerinde ki alım güçlerinin gözle görülür biçimde düştüğünü belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, aylık olarak yayımladığı “Aile” adlı dergide yurttaşlara pazar alışverişi ile geçen yıllarda uyarılarda bulunmuştu. Dergide yer alan “Tasarruflu pazar alışverişi nasıl yapılır?” başlıklı bir yazı paylaşılmıştı. Bu yazıda yurttaşlara son derece komik, hiç bilimsel geçerliliği olmayan sözde “tasarruflu alışveriş” önerileri getirilmişti. Bu önerilerden öne çıkanları ise şunlar oldu;

“Alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir liste yapmalı ve listenize sadık kalmalısınız. Pazar alışverişinin altın kurallarından biri de tüm fiyatlara göz atmaktır. Eğer tüm pazar alanını gezip fiyatlara hâkim olursanız en uygun alışverişi yapmış olursunuz.”

“Akşama doğru ürünlerin fiyatı düşeceğinden akşam pazarını değerlendirebilir, daha az masrafla daha çok alışveriş yapabilirsiniz.”

“Aynı pazarcının tezgâhından düzenli olarak alışveriş yaptığınız takdirde pazarcı taze ve kaliteli ürünlerini seçip size uygun bir fiyata verecektir.”

“Ürünleri taşırken hem alışveriş yapmak hem de poşetlere hakim olmak oldukça güç olduğundan bir pazar arabası edinip çok daha konforlu bir alışveriş yapabilirsiniz.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Aile” adlı dergisinde yapılan bu tavsiyelerden en çok tepki çekeni ise “Akşama doğru ürünlerin fiyatı düşeceğinden akşam pazarını değerlendirebilir, daha az masrafla daha çok alışveriş yapabilirsiniz.” sözleri olmuştu. Yurttaşlar bu tavsiyelerin laf kalabalığı ve gerçeklerle uzaktan yakından alakası olmadığını söylemişti. Nitekim hayatın akışı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu tavsiyelerinin gerçek bir tavsiye olmadığını kanıtlamıştı. Peki, nasıl mı kanıtladı?

3 ocak 2021’de Anka Haber Ajansı‘nın elde ettiği görüntülere göre; Yurttaşlar, pazarcı esnafının tezgahlarını topladığı ve pazar satışına son verdiği bir akşam üstünde insanların pazarcı esnafının geride bıraktığı ezik-çürük artıklar arasında “sağlam gıda” aradığı görüntüler gündeme düşmüştü. Bu görüntüler yoksulluğu ve hayatın gerçekliğini ortaya koyan cinsten olmuştu. Aynı zamanda da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçen yıl yaptığı tavsiyelerin gerek hayat ile gerekse kadınların pazar alışverişi yapmak konusunda çektiği ekonomik sıkıntılarla uzaktan yakından alakası olmadığını kanıtlar nitelikteydi.

İşte o görüntüler:

BENZER KONULAR
YORUM YAZ