Doğan Öz, 42 yıl önce katledildi: “Dostlar biz ölmeyiz savaşta yarının doğması bizden yana”

Halksever savcı Doğan Öz, 24 Mart 1978 sabahı evinden çıkarak Anadol marka Anadol marka otomobiline binmişti. Katili çıktı karşısına, altı el ateş ederek, olay yerinden kaçtı. Ankara’da yaşanan kontrgerilla katliamlarına bir yenisi ekleniyordu.

24 Mart 2020 0

Doğan Öz, Köy Enstitülü bir babanın oğlu olarak 1934 yılında Bolvadin’de dünyaya geldi. 1959 yılında Hukuk Fakültesi’ni bitirdi ve Diyarbakır’ın Çermik ilçesine tayin oldu.

1966’da, Konya’da savcılığa devam etti. 1969’da, Doğan Öz’ün bulunduğu ev, Ortaçağcı Gericiler tarafından taşlandı. O zamanın Adalet Partilileri ve MHP’lileri, eylemlere katıldılar ve Doğan Öz’ü “Sosyalistlere alet olan devlet görevlisi” olmakla itham ettiler. Devletin gözetiminde, bir savcı açık hedef haline getirildi.

1972 yılında, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilmesi üzerine ölüm cezalarına karşı kampanya yürüttü. Adalet Bakanlığı tarafından hakkında soruşturma açıldı. Kınama cezası aldı. Mücadelesine, 1973 yılında “özel yetkili mahkeme” olan DGM’lere karşı imza toplayarak devam etti, tüm baskılara rağmen.

Doğan Öz, 1977 yılında Ankara’ya savcı yardımcısı olarak atandığında Türkiye, Kontrgerilla’nın katliamlarıyla 12 Eylül’e sürükleneceği bir provokasyon ortamına sahne oluyordu. Doğan Öz, bu cinayetlerin üzerine giderek Kontrgerilla’nın varlığını tespit ediyordu. Ölümünden önce Kontrgerillayla ilgili bir dava açma hazırlığına girişen Öz, başlatacağı büyük soruşturmanın bir ön çalışması olarak kısa bir rapor da yazdı ve bu rapor, onun MHP tarafından hedef gösterilmesine sebep oldu. MHP Grup Başkan Vekili, açıkça Doğan Öz’ü hedef gösteren bir konuşma gerçekleştirdi.

Bu konuşmadan 20 gün sonra katledildi Doğan Öz.

Doğan Öz katliamının tetikçisi İbrahim Çiftçi, kendilerini besleyen eller tarafından korunmuş, kollanmıştı. İdam cezası almasına rağmen, karar bozularak beraat ettirildi İbrahim Çiftçi. Ardından MHP Genel Başkan adayı oldu. Doğan Öz katliamı, “faili meçhul” katliamlar arasında yer aldı. Oysa İbrahim Çiftçi, azmettiricileri çoktan itiraf etmişti.

“İbrahim Çiftçi, Doğan Öz’ü Ankara Ülkü Ocakları eski ikinci Başkanı Hüseyin Demirel ile, Muzaffer Üstünel adlı şahsı öldürme suçundan gıyabî tutuklama müzekkeresi bulunan Hüseyin Kocabaş’ın talimatlarıyla’ öldürdüğünü itiraf etti”.

Doğan Öz bir savcıydı. Ama bugünlerdeki bazı savcılar, hakimler gibi birilerinin emri ile hareket eden, tutukla deyince tutuklayan, salıver denilince salıveren bir savcı değildi. Yurtseverdi, halkseverdi, hakgüderdi, yiğitti, onurluydu.

16 Mayıs 1974’te Mardin’den çocuklarına yazdığı mektupta: “Anneniz ve ben yalnız insanları sevdik. Yalnız toplumun mutlu olmasını istedik. Yalnız kendimizden verdik… Hiçbir şeyden yılmayalım. Başarılarımıza hiç korkmadan yürüyelim. Yeni bir tür insan, yaratıcı insan olmaya yürüyelim.” demişti.

Doğan Öz’ün yürüyüşü devam ediyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ