D&R’dan “tükendi” yoluyla sansür

D&R’nin, şimdi de başka bir yöntemle sansür uyguladığı ortaya çıktı. D&R, stoklarında olmasına rağmen, bazı kitapları, “tükendi” göstererek, o kitabın satışını engellediği iddia edildi.

09 Haziran 2018 0

D&R mağazalarının Turkuvaz Grubu’na satışından sonra, bazı kitapların raflardan kaldırıldığı ortaya çıkmıştı. Bu satıştan sonra aralarında; Turan Dursun, İbrahim Kaboğlu, Orhan Gökdemir ve Zeynep Altıok’un da bulunduğu bazı kitaplar raflardan kaldırılmıştı.

“KİTAP SANSÜRE UĞRAMIŞ DA UĞRAMAMIŞ DA OLABİLİR”

Odatv’den Hakan Erol’un haberine göre, D&R’nin başka bir yöntemle sansür uyguladığı ortaya çıktı. D&R, stoklarında olmasına rağmen, bazı kitapları “tükendi” göstererek, o kitapların satışını engellediği iddia edildi. Seçkin Eroğlu ve Deniz Hasret’in hazırladığı, “Bibi İle Evrimi Öğreniyorum” adlı çocuklar için evrim kitabının, D&R’nin sansürüne uğradığı ileri sürüldü.

Kitabın yazarlarından Seçkin Eroğlu, konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Eroğlu, D&R’nin müşteri temsilcisine bağlandığını belirtirken, “Kitabımın tedariğinde bir problem olmamasına rağmen tükendi olarak gözüktüğünü söyleyip nedenini sordum” diye belirtti. Eroğlu, “Müşteri temsilcisi kendisinin bilgisi olmadığını, yönetimin değiştiğini, tepe yönetimdekilerin kitapların yayımlanıp yayımlanmaması hakkında karar verdiği, kitabımın sansüre uğramış da uğramamış da olabileceğini söyledi”diye ifade etti.

Eroğlu’nun yaptığı açıklama şu şekilde:

“D&Ryi arayarak müşteri temsilcisine bağlandım. Kitabımın tedarikinde bir problem olmamasına rağmen tükendi olarak gözüktüğünü söyleyip nedenini sordum. Önce kitabın adını sistemden kontrol etmeden tedarikte ara ara kesintiler olduğunu, bunun doğal olup en kısa zamanda kitabın tekrar geleceğini söyledi. Israrım üzerine kitabı sistemde kontrol etti. Uzunca bir sessizlik oldu. Kitabın neden tükendi gözüktüğünü anlamadığını söyledi. Bir sorun olabileceğini, kendisinin bir şey yapamayacağını bunu e-posta yoluyla D&R’ye bildirebileceğimi söyledi. Bunun üzerine ben D&R’nin el değiştirmesinin ardından sansürle ilgili iddialar ortaya atıldığını söyleyip, kitabımın sansürlenip sansürlenmediğini direk olarak sordum. Müşteri temsilcisi kendisinin bilgisi olmadığını, yönetimin değiştiğini, tepe yönetimdekilerin kitapların yayımlanıp yayımlanmaması hakkında karar verdiği, kitabımın sansüre uğramış da uğramamış da olabileceğini söyledi.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ