Dünya Sendikalar Federasyonu, Somalı işçilere desteğini açıkladı

“Dünya Sendikalar Federasyonu DSF, Soma Maden İşçileri ile dayanışma içerisindedir.”

08 Ekim 2019 0

Soma’dan Ankara’ya yürüyüş yapmak isteyen, emeklilik ve tazminat hakları gasp edilen Somalı işçiler için Dünya Sendikalar Federasyonu, bir dayanışma bildirisi yayınladı.

Bildirinin metni şu şekilde:

Dünya Sendikalar Federasyonu DSF, Soma Maden İşçileri ile dayanışma içerisindedir.

130 ülkeden 97 milyon işçinin üye olduğu, işçi sınıfının sınıf temelli mücadele örgütü DSF, Emeklilik ve Tazminat hakları gasp edilen yağmalanmaya çalışılan Soma Maden işçilerinin mücadelesi ile dayanışma içerisindedir.

DSF, 2013 yılında Soma Madenlerinde sermaye sınıfının daha fazla karı uğruna katledilen 301 işçi kardeşimiz için İstanbul’da Nakliyat-İş Sendikası ve Soma’dan işçi kardeşlerimizin de katılımı ile “Soma’da İşçi Katliamını Ne Unuturuz Ne Affederiz” sloganı ile uluslararası bir etkinlik yapmıştı.

DSF olarak bu günde, uluslararası sözleşmelere göre de güvence altına alınan örgütlenme ve mücadele haklarını kullanmaya çalışan, demokratik haklarını kullanarak Ankara’ya yürüyüşe başlayan Soma Maden İşçilerinin yürüyüşünün mahkeme kararına rağmen keyfi olarak engellenmesini protesto ediyoruz.

DSF sermaye düzeninin, maden işçilerinin en temel haklarını gasp etmeye çalışanlara, sarı sendikacılığa karşı mücadele eden DSF üyesi Bağımsız Maden İş Sendikası ve Soma Maden İşçileri ile her zaman dayanışma içerisindedir.

DSF Sekretaryası

BENZER KONULAR
YORUM YAZ