Erdoğan, halkı aşağılamaya devam ediyor

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 57 milletvekiliyle bir araya geldiği toplantıda “Çobanlık kötü bir meslek mi? Bütün peygamberler çobandı. Hepiniz çobansınız, hepiniz sürünüzden mesulsünüz” sözlerini sarf ederek, halkı sürü olarak ilan etti.

25 Haziran 2021 0

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisine üye 57 milletvekili ile bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan’ın milletvekilleriyle görüşmesinde, milletvekilleri illerdeki sorunların aktardı. Bu sırada bir milletvekilinin, “Eskiden, çocuklar çobanlık yapıyordu. Şimdi eğitim zorunlu olduğu için kimse çobanlık yapmıyor. Liseden sonra ben okudum, ‘Çobanlık mı yapacağım’ diyorlar.” ifadeleri kullanıldığı iddia edildi.

Bu ifadelerin ardından Erdoğan “Çobanlık kötü bir meslek mi? Bütün peygamberler çobandı. Hepiniz çobansınız, hepiniz sürünüzden mesulsünüz. Peygamber efendimizin sözü var: Mesleğin iyisi kötüsü olmaz. Hepsi şereflidir” sözlerini sarf etti.

Erdoğan, bu gafı ile halı sürüye benzetmiş oldu. Erdoğan’ın son dönemlerde bilinçaltındaki görüşleri dile getirmesi dikkat çekmekte.

AKP’nin toplantısı, partinin kendisini nasıl görüğü ile ilgili de bilgiler aktarmakta. Buna göre AKP’nin tabanın sesini dinlediği iddia edilmekte ve AKP’nin “fabrika ayarlarına dönüş” yaptığı söylenmekte. Böyle ifade edilmek ile birlikte AKP’nin son süreçlerde halkı kandırma gücünün giderek düştüğü ve inandırıcılığını yitirdiği, çeşitli araştırma sonuçlarına yansımakta.

AKP, NATO zirvesinin kendileri açısından olumlu ve başarılı geçtiğini belirtiyor. ABD’nin AKP iktidarını kullanmaya devam etmesi olası gözüküyor.

AKP’den ayrılan DEVA ve Gelecek Partisi ikilisinin ilk süreçlerde moral bozukluğuna yol açtığı, son süreçlerde ise bu partilerin liderleri tarafından kullanılan dilin ters teptiği iddiasında bulunulmakta. Her iki parti de AKP’den “şimdilik” oy koparmaya devam etmekte.

Belediye başkanlarının aldığı sözlerde en dikkat çekici nokta ise, Türkiye gerçekliğini ters yüz eden “Tüm şehir” uygulamasının geri kalan 51 ile de uygulanmak istenmesi. Bu uygulama sonucunda, büyük zorluklar yaşayan köylere daha fazla yük bindi. Köylülük, suni bir biçimde bitirilmiş oldu.

Kısacası AKP, kendini güvenli hissetmeye devam ediyor. Bu güvenin sonucunda nasıl bir yenilgi ile karşılaşacaklar, zaman gösterecek.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ