Ethem Sarısülük mezarı başında anıldı

Gezi Direnişi sırasında Ankara’da polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük, mezarı başında anıldı.

17 Haziran 2018 0

Gezi Direnişi’nde Ankara Güverpark’ta Ahmet Şahbaz isimli polis memuru tarafından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük, ölümünün beşinci yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Alınteri’nin haberine göre Ethem Sarısülük’ün mezarının bulunduğu Beylice Köyü girişi TOMA, akrep ve çok sayıda çevik polisi tarafından kapatıldı. Anmaya gelenler GBT sorgusu ardından köye alındı.

Ethem Sarısülük’ün ailesi, avukatı, arkadaşları mezarlığa “ Ethem yoldaş ölümsüzdür!” pankartıyla yürüyüşe geçti ve Gezi Direnişi’nde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı.

Mezar başına kadar “Anaların öfkesi katilleri boğacak!”, “Ethem yoldaş ölümsüzdür!”, “Taş, yürek, barikat! Ethem’in hesabı sorulacak!” gibi sloganları atıldı. Gezi Direnişi’nde ölümsüzleşenlerin isimleri “yaşıyor!” haykırışlarıyla selamlandı.

Ethem’in annesi Sayfı Sarısülük, Ethem’in mezarı başında “Oğlum kalk arkadaşların gelmiş” dedi ve ağıt yaktı.

“ONLARIN YARGILANMASI İÇİN MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ”

İlk konuşmayı yapan Alınteri temsilcisi Zarife Çamalan, “Ethem yoldaşa verdiğimiz devrim ve sosyalizm sözünü gerçekleştirmek için canla başla çalışacağımıza bir kez daha söz veriyoruz” dedi.

Sadece katil Ahmet Şahbaz’ın değil 7 Haziran sonrasında ve 1 Kasım seçimleri öncesinde gerçekleştirilen katliamlarda sorumluluğu bulunan kamu görevlerinin adaletsiz adalet saraylarında kendi yasalarıyla yargılanmasını yolu bile açılmadığını vurgulayan Çamalan, “onların yargılanması için mücadeleyi büyüyeceğiz” dedi.

“FAİLİN PARAYLA CEZALANDIRILMASI ÖLENE VE İNSANLIĞA HAKARET”

Daha sonra söz alan Ethem Sarısülük’ün yoldaşı ve ailesinin avukatı Kazım Bayraktar da katil polis Şahbaz’ın yargılandığı davadaki hukuksal garabetleri teşhir etti. Katile önce 7 yıl 9 ay 12 gün hapis cezası verildiğini, Erdoğan’ın ”paralel yargı polisimizi 8 yıl hapis cezasına çarptırdı” demesinin ardından Yargıtay’ın bu kararı bozduğunu ve bu kararı veren yerel mahkemenin yetkisizleştirildiğini, ama o sırada bu yetkisiz heyetin “tehditlerin” de basıncıyla yasadışı bir şekilde katili serbest bıraktığını hatırlattı. Davanın yetkisi alınan mahkemeden Aksaray’a kaçırıldığını, burada da sembolik bir para cezasına bağlandığını, böyle cinayetlerde failin parayla cezalandırılmasının ölene ve insanlığa hakaret olduğunu vurguladı.

Bayraktar, bu süreçteki tüm yaşananların yargı sisteminin gerek iktidarın korkusu gerekse ideolojik tarafgirlikle kurşun sıkan üniformalıları kolladığını belirtti. Son kez temyize gittiklerini, ancak temyiz dilekçesini hukuksal bir dille kaleme almadıklarını, çünkü bu süreçte olup bitenlerin onların hukuk-yasa dilinden anlamadıklarını gösterdiğini ifade ederek, davanın bitmeyeceğinin altını çizdi. Demokrasi mücadelesinin önemine vurgu yaptı.

Son olarak Veli Saçılık söz alarak mücadele içinde Ethem gibi gözüpek insanların katledilmesinin nasıl bir anlam taşıdığına değinerek, onların davasının takipçisi olunacağına vurgu yaptı.

Anma, Sarısülük ailesinin verdiği yemek ve yapılan sohbetlerle sona erdi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ