Ethem Sarısülük’ün katiline ödül gibi ceza

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Gezi Direnişi sırasında Ethem Sarısülük’ü başından vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz’a verilen 15 bin 200 liralık para cezasını onadı

12 Nisan 2019 0

Ethem Sarısülük, Gezi Direnişi eylemleri sırasında, Ankara Kızılay’da 1 Haziran 2013 tarihinde, Ahmet Şahbaz isimli polisin silahından çıkan kurşunla vurulmuş ve 14 Haziran’da yaşamını yitirmişti.

Ethem Sarısülük, 1 Haziran 2013 tarihinde Kızılay’da düzenlenen eylem sırasında, polis Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan kurşun sonucunda hayatını kaybetti.  Şahbaz, 24 Haziran 2013’te adliyeye polis ordusu eşliğinde getirilerek ifade vermiş ve sonunda meşru müdafaa gerekçesiyle serbest bırakılmıştı.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan dava sürecinde de emniyet mahkemeyi ablukaya almıştı. Şahbaz, duruşmaya peruk, takma bıyık ve gözlük takarak “gizli” sanık gibi gelmişti.  7 Temmuz 2014’te tutuklanan Şahbaz, 3 Eylül 2015’te tahliye edilmişti. Mahkeme, dava sonunda Şahbaz’a 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası vermişti. Ancak Yargıtay kararı usulü eksiklikler gerekçesiyle bozorak,  6. Ağır Ceza Mahkemesi, adli tatildeyken nöbetçi heyet tarafından dosya güvenlik gerekçesiyle Aksaray’a gönderilmişti.

Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaların hiçbirine Şahbaz gelmemişti. Mahkemede Şahbaz’a “taksirle ölüme neden olmak suçundan 10 bin 100 TL adli para cezası verilmişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, cezayı az bularak kararı bozmuştu.  Aynı mahkeme, cezayı 15 bin 200 TL’ye çıkarmıştı.

Sarısülük ailesinin avukatı Murat Yılmaz, cezanın az olduğu gerekçesiyle karara bir kez daha itiraz etti. Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararın hukuka uygun olduğu gerekçesiyle cezayı onadı. Böylece Sarısülük davasındaki karar kesinleşti.

Avukat Murat Yılmaz, karara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Ethem Sarısülük Kızılay’ın ortasında herkesin gözü önünde Ahmet Şahbaz tarafından vurularak öldürüldü. Dosya Ankara’dan Aksaray’a kaçırıldı. Yargıtay, bir ölüme verilen para cezasını onadı. Protesto hakkını kullanan bir insanın silah kullanan kolluk gücü tarafından öldürülmesinin cezası 15 bin TL. Bu tamamen cezasızlık politikasıdır. Yargı, polisin karıştığı dosyalarda polisi bu şekilde kolluyor. Aynı zamanda Gezi’deki direnişe yönelik verilen bir karar. Tayyip Erdoğan ‘Polise emri ben verdim’ demişti. Aslında siyasi iktidar da buna göre hareket etmiştir. İtirazlarımızı önce Anayasa Mahkemesi, sonra AİHM’ye taşıyacağız. Bu davada haklıyız. Kamuoyu önünde gerçekleşen bir cinayet 15 bin TL ile kapatılamaz” dedi.

Olayı başından beri takip eden Avukat Doğan Erkan sosyal medya hesabından  şu paylaşımı yaptı:

“Ethem Sarısuluk cinayetinde katile verilen 15 bin TL para cezası Yargıtayda onandı! Katil devlet derken yanlış söylüyormuşuz. Kiralık katil devlet!”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ