Evo Morales, Erdoğan’ın yardımcısıyla görüştü

Tayyip Erdoğan’ın yardımcılarından Fuat Oktay, Bolivya Devlet Başkanı Juan Evo Morales Ayma ile görüştü. Görüşmede öne çıkan en önemli konulardan biri ise Bolivya’nın Türkiye’de büyükelçilik açması oldu.

10 Ocak 2019 49 0

Oktay, Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun yemin törenine katılmak üzere geldiği Karakas’ta, konakladığı otelde Morales ile görüştü.

Türkiye’nin geçen yıl Bolivya’da büyükelçilik açmasıyla ilişkilerde önemli bir ilerleme kaydedildiği belirtilen görüşmede, Bolivya’nın da 2019’un ilk yarısında Türkiye’de büyükelçilik açması konusunda mutabık kalındı.

Uzun süredir planlanan Türkiye-Bolivya Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı’nın en kısa zamanda yapılması konusunda da mutabık kalınan görüşmede, savunma sanayi başta olmak üzere birçok sektörde yakın iş birliğinin artırılmasının önemi vurgulandı.

Bolivya Devlet Başkanı Morales, Türkiye’yi, dönem başkanlığını yaptığı, Rusya ve Çin’in de katılacağı Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) toplantısına, gözlemci olarak davet etti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ