‘Fabrikanın atık havuzundan sızan yağ, içme suyunu kirletti’

İzmir’de bulunan pirina fabrikasına ait havuzlardan atık yağların sızdığını ileri süren Nurdan Uçar (52), fabrika ile ilgili belediyeye şikayette bulundu. 

25 Ocak 2019 0

Bayındır ilçesi Yakapınar Mahallesi sakini Nurdan Uçar, mahallede bulunan pirina fabrikasına ait atık yağ havuzlarının, depolanması gereken yağları sızdırdığını iddia ederek, Bayındır Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçeyle şikayette bulundu. Uladı Çayı’nın yanında bulunduğunu söylediği havuzların atık yağları yeraltına sızdırdığı için sondaj kuyularından çıkan suların yağlı olduğunu ve pis koktuğunu ileri süren Nurdan Uçar, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (İZSU) de aynı bölgede sondaj kuyularının bulunduğunu kaydetti. Havuzlardan akan atık yağların, yeraltı suyuna, buradan da içme sularına karıştığını öne süren Uçar, yetkililerden önlem almasını istedi. Uçar, sondaj kuyularından çıkan suların renginin de kırmızıya yakın olduğunu söyledi.

Şikayet üzerine İZSU tarafından bölgede inceleme yapıldı. İZSU’dan alınan bilgiye göre, yapılan incelemenin ardından atık yağların sızdırılmamasını sağlayan havuzlardan bazılarının, yağları sızdırdığı belirlendi. İZSU, denetimin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazı yazarak, önlem alınmasını istedi.

“SIZINTI TESPİT EDEMEDİK”

Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü yetkilileri ise ekiplerin bölgede inceleme yaptığını ve fabrikaya ait beton havuzlar bulunduğunun belirlediğini açıkladı. İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, bu havuzlar yasaya uygun ve sızdırma söz konusu değil. Yetkililer, yapılan incelemede, sızıntı tespit edemediklerini aktardı. Mahalle sakinlerinden Nurdan Uçar ise fabrikanın çevreyi kirlettiğini ileri sürerek, Bayındır Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

DHA

BENZER KONULAR
YORUM YAZ