Facebook ve Instagram’dan siyasi reklam kararı

Daha önce Twitter, politikacılara karşı sansür uygulamasına geçileceğini açıklamıştı. Bu doğrultuda çok sayıda politikacının hesabı askıya alındı.

10 Ocak 2020 0

Daha önce yaptığı siyasi reklam çıkışıyla tepki toplayan Facebook, tüm baskılara rağmen geri adım atmadı. Siyasetçilerin platforma yerleştirilen reklamlarda boy göstermelerini izin veren politikasını sürdüreceğini açıkladı.

Webtekno sitesinin yer alan habere göre, Facebook, açıklamasında bu tutumun, insanların onlara liderlik etmek isteyecek siyasi figürlerden haber alabilmesi, farklı söylemlerin kamuoyu tarafından incelenebilmesi ve tartışılması ilkelerine dayandığı belirtti.

Alınan karar fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram için de geçerli. Facebook, buna ek olarak eleştirilerin dozunu biraz da olsa azaltmak için kullanıcılara kaç reklam gösterildiğini içerecek bir araç olan reklam kütüphanesini de kullanıma açacağını duyurdu. Bu sayede gösterilen reklamların aldığı etkileşimlere dair bilgilendirmeler kullanıcılarla paylaşılabilecek.

Daha önce Twitter, politikacılara karşı sansür uygulamasına geçileceğini açıklamıştı. Bu doğrultuda, özellikle ABD karşıtlığı ile bilinen çok sayıda politikacının hesabı askıya alındı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ