Fidel ve Raul babalarını asla hayal kırıklığına uğratmadı

Katiuska Blanco Castiñeira tarafından yazılan “Angel, Fidel’in Galiçya kökü” adlı kitap, Fidel ve Raúl Castro Ruz kardeşlerin babasının yaşamından esinlenen bir hikaye.

17 Haziran 2018 0

Ángel Castro Argiz, Galiçya’yı denizin ötesinde servet aramak için geride bırakan birçok Galiçyalı’dan biriydi. Angel, kendi evinden, kaderini değiştirmek için yola çıktığında, Küba’nın kaderini değiştirecek gücün kendisinden geleceğini asla hayal etmezdi.

Cubadebate, Babalar Günü vesilesiyle okuyucuları ile Castro kardeşlerin babaları için hissettikleri sevgi ve hayranlığı gösteren kitaptan parçalar paylaştı.

Kitap Fidel’in, ülkenin Devrim’in zaferinden önce yaşadığı kritik ekonomik, politik ve sosyal durum hakkındaki düşüncelerinin nasıl oluştuğunu şöyle yansıtıyor:

“Fidel, ülkenin ekonomik öncelikleri olarak tanımladığı her şey hakkında, Küba’nın ekonomik gidişatı hakkında, Batey işçileri ve babası Angel’la yaptığı uzun konuşmalar yaparak görüş alışverişinde bulunuyordu. Onun muazzam şaşkınlıklar yaşamasının temelinde kökleri vardı.”

Devrimci eylemlerde karşılaşacağı risklere rağmen, ailesi hiçbir zaman Castro kardeşleri adalet ideallerinde desteklemeyi bırakmadı:

“Fidel’in babası duygusal biriydi, ama Ángel, ona sessiz, değerli ve hayati önem veriyormuş gibi bir şey söylemedi. Fidel asla ebeveynlerini politik fikirlerine ikna etmeyi denemedi. Mücadelesi boyunca onlar büyük acılar çekti, ancak Lina’nın (annesi) güçlü duyarlılığına ve Ángel’ın bir ülkedeki siyasi olayları, tarihi olayları değerlendirme yeteneğine güveniyordu. Bu inançla, geriye bakmadan ve bunun onlarla son karşılaşması olacağını bilmeden, “elveda” dedi.”

“Ángel onları destekledi. Çocuklarına yönelik zorlukların çok büyük olduğunu ve belki de öleceklerini düşünerek endişe duyuyordu, ama yine de mücadelelerine katılıyordu. ”

Her zaman baba ile oğul arasındaki sevgi çok belirgindi:

“Fidel, ebeveynlerinin onlar için endişelendiğini, huzurlarının ve uykularının kaçtığını biliyordu. Yaşlı insanlar, düşüncelerinde derin bir belirsizliğe sahipti ve ruh halleri sadece çocuklarının geri dönüşü ile değişecekti. Bu nedenle, Fidel ebeveynlerinin desteğini, koşulsuz sevgisini, dürüstlüğünü ve saygısını daha da artırdı.”

Baba Angel her zaman Fidel’in kesin zafere ulaşmak için Meksika’dan döneceğine inanıyordu:

“Evde, Fidel’in o sene Küba’ya geri döneceğinden şüphe yoktu. Onu çok iyi tanıyorlardı. Yaşlı adam, İncil tarihinde olduğu gibi, güzel haberleri beklemekle zamanını geçiriyordu.”

Fidel tarafından yazılan mektuplar babası tarafından sayısız kez okunuyordu:

“Don Angel yatakların yanında, masasının üzerinde bir tahta kutuda saklıyordu kağıtları. Çocuğunu mektuplarını, duruşmayı beklerken ya da daha sonra, Model Hapishanesi’nde, Pines Adası’nda hapsedildikten sonra yazılan mektupları yeniden okudu. Hepsine tekrar tekrar, şaşkınlıkla birer birer el attı.

“23 Eylül 1953 – Oriente Hapishanesi

Sevgili ailem:

Umarım mektubumdaki gecikmeyi affedersiniz, unutkanlık veya şefkat eksikliğinden kaynaklandığını düşünmeyin; sadece iyi olduğunuzu değil, hakkınızda çok şey düşündüm ve sizin için bir neden olmadan acı çektiğinizi bilmek beni endişelendiriyor.

Duruşma iki gün önce başladı. Çok iyi gidiyor ve gelişmelerden memnunum. Tabii ki, bizi suçluyorlar, ama özgür olmalı ve tüm masum insanları da özgürlüklerine kavuşturmalıyım. Kısacası, bizi yargılayan hakimler değildir, ve başarısızlıkları bize uygun olacaktır.

Avukatım olarak kendi savunmamı aldım ve her fırsatta geliştirmeyi düşünüyorum.

Her şeyden önce, hapishanenin bizim için çirkin bir yer olduğu fikrini vermek istemiyorum; çünkü, hiçbir zaman adil olanı ve ulusun meşru duygularını savunmak hiç bir zaman yasaklanamaz. Tüm büyük Kübalılar, şimdi acı çektiğimiz aynı şeyden dolayı acı çekti.

Kim halkı için acı çekiyor ve görevini yerine getiriyorsa, her zaman ruhsal sıkıntılarla yüzleşmeye ve kaderin olumsuz savaşlarını sakinleştirmeye yetecek kadar kuvvet bulur. Bu, tek bir günlük bir mücadele değil ve bizi bugünün acı saatlerine getirdiğinde, gelecek için en iyi hediyeleri saklı tutuyor.

Beni anlayacağınızı biliyorum ve her zaman bu benim en büyük tesellim olacak.

Bizimle uğraşmayın, paranızı veya enerjinizi boşa harcamayın. İyi muamele gördük, hiçbir şeye ihtiyacımız yok.

Şu andan itibaren size sık sık yazacağım, hakkımda bilgi sahibi olacak ve acı çekmeyeceksiniz.

Sizi seven ve her zaman hatırlayan oğlunuz,

Fidel”

Fidel ve Raúl ailelerini asla hayal kırıklığına uğratmamışlar, Lina Ruz ve Don Ángel Castro her zaman çocuklarıyla, haksızlıklara karşı savaşmalarından dolayı gurur duyuyorlardı.

Kaynak: Cubadebate Çeviri:Neyseo

BENZER KONULAR
YORUM YAZ