Fransa Çevre Bakanı istifa etti: “Artık yalan söylemek istemiyorum”

Fransa Çevre Bakanı Nicolas Hulot, ekoloji ve çevre konularında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile aynı çizgide olmadıkları için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

28 Ağustos 2018 0

Hulot, France radyosuna verdiği demeçte, istifasını canlı yayında açıklayarak ülkede şok etkisi yarattı.

“Bu hayatımın en zor kararı” diyen Hulot, Macron’a birçok konuda hayran olduğunu ancak ekoloji ve çevre konularında aynı çizgide olmadıkları için görevinden istifa ettiğini duyurdu.

“Artık yalan söylemek istemiyorum”

Hulot, istifasını duyururken “Hükümetteki görevimle (çevre ve ekoloji konularında) yaşanan sorunların üstesinden gelindiği izlenimi vermek istemiyorum. Artık yalan söylemek istemiyorum” ifadelerini kullandı.

Kararı Pazartesi akşamı aldığını ve henüz Cumhurbaşkanı Macron ile Başbakan Edouard Philippe’i bilgilendirmediğini söyleyen Hulot, iklim değişikliği konusunda da yetersiz kalındığını vurguladı.

Nicolas Hulot kimdir?

1955 doğumlu siyasetçi, yazar, fotoğrafçı ve gazeteci Nicolas Hulot, plaj görevlisi, yelken eğitmeni, garson olarak da çalıştı.

1973’te Gökşin Sipahioğlu tarafından işe alınmış ve 5 yıl Sipa Press için çalıştı.

1980’den itibaren radyo ve televizyonda programlar hazırlayıp sundu.

1990’da Fondation Ushuaïa’yı kurmuş 1995’te bu vakfın adı İnsan ve Doğa için Nicolas Hulot Vakfı oldu ve halen bu vakfın başkanlığını sürdürüyor.

2012 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimi için 2011’de çevrecilerin yaptığı önseçime katıldı ancak önseçimi kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Jean-Luc Mélenchon’a oy verdi, 2. turda ise François Hollande’ı destekledi.

Emmanuel Macron’un cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından kurulan hükümette Devlet Bakanı, Dayanışmacı ve Ekolojik Dönüşüm Bakanı olarak atandı

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ