Fransa’da “Emeklilik Reformu” geçici olarak geri çekildi, grev devam edecek

İşçi sendikaları CFE-CGC, CGT, FO, FSU, Solidaires, öğrenci sendikalarından MNL, UNEF ve UNL yayınladıkları ortak bildiriyle işçi, emekçi ve gençliği yasa tasarısı tamamen geri çekilene kadar grevleri sürdürmeye ve grev alanlarını güçlendirmeye çağırdı.

14 Ocak 2020 0

Fransa’da yaşamı durduran “emeklilik reformu”ndan, başbakan Edouard Philippe’in açılması ile vazgeçildiği açıklandı. Bu açıklamaya rağmen işçi sendikaları CFE-CGC, CGT, FO, FSU, Solidaires, öğrenci sendikalarından MNL, UNEF ve UNL yayınladıkları ortak bildiriyle işçi, emekçi ve gençliği yasa tasarısı tamamen geri çekilene kadar grevleri sürdürmeye ve grev alanlarını güçlendirmeye çağırdı.

Sendikaların açıklamasında 9, 10 ve 11 Ocak günü gerçekleşen kitlesel eylemlere değinilerek demiryolu, eğitim, sağlık, hukuk, enerji, rafineri metalürji gibi tüm mesleklerden emekçilerin ve kolej, lise ve üniversite öğrencilerinin de kitlesel katılımıyla 5 Aralık’ta başlayan grevlerin kırkıncı günlerine girdiği bu günlerde gerçekleşen kitlesel eylem ve grev kararlılığının hükümetin ve işbirlikçi medyanın manipülasyonlarına rağmen halk desteğini koruduğu ve absürt yasa tasarısının işçi, emekçi ve gençliğe hiçbir yararı olmadığı gibi yeni yasa ile kadın erkek arası eşitsizliği daha da derinleştireceği, yapılan açıklamalarda vurgulandı.

Sendikalar, yasa tasarısı tamamen geri çekilene kadar grevleri devam ettirmeye çağırırken, 14, 15 ve 16 Ocak günleri yeniden işçi, emekçi ve gençleri eylemlere katılmaya, grevlerin yaşandığı alanlara destek olmaya davet ettiler. Müzakerenin sadece emeklilik reformu yasa tasarısıyla ilgili olmayacağı, mevcut yasanın korunması ve iyileştirilmesi, ücretlerin arttırılması, emeklilik şartlarının ve maaşlarının yükseltilmesi, yoksulluk ve geleceksizliğe karşı gerçek müzakerelerin açılması da vurgulandı.

Emeklilik reformuna karşı Merkez Bankası’nda örgütlü CGT sendikası da 13 Ocak Pazartesi’den itibaren Fransa’nın büyük bir bölümüne ATM’lere ve bankalara para sağlayan önemli iki ana merkezden Paris-La Coureneuve ve kuzey bölgede bulunan Sainghin-en-Mélantois Merkez Bankası para depolarına yönelik grev ve blokaj başlatacak. İki ana deponun Fransa’nın 4/1 nakit para trafiğini gerçekleştiren depolar olduğu açıklandı. Sendika eylemin değişik bölgelerle genişletilebileceğini belirtti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ