Gemi adamlarının sorunları devam ediyor

Gemi adamları, 2008’de ellerinden alınan haklarının geri verilmesini talep ediyor.

25 Ocak 2021 0

23 Ocak tarihinde, deniz korsanlarının Afrika Kıtası’nda Türkiye gemisine saldırması ve bir kişinin katledilmesi ile birlikte gemi çalışanlarının hakları tekrardan gündeme geldi. Gemi adamları olarak anılan çalışanların gasp edilen en önemli hakları, yıpranma payları oldu.

Gemi adamları, hakları olan yıpranma payını geri almak için yasa değişikliği talebinde bulunuyorlar. 3595 sayılı Kanun ile 20 Haziran 1987 tarihinde başlayan ve sosyal güvence kapsamında sağlanmış bulunan yıpranma hakları ve fiili hizmet süresi zammı, 1 Ekim 2008’de çıkartılan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sigortalar Kanunu ile ellerinden alındığından beri Gemi adamları, mesleklerinin risklerine rağmen bu haklarından mahrum olarak çalışmaya devam ediyorlar.

2013 yılında yapılan düzenleme ile yıpranma yapından yararlanacak 45 ayrı iş kolu tespit edilirken, deniz adamları bu düzenleme ile yine yıpranma payından hariç tutuldu.

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) denizde çalışmanın büyük bir yorgunluk olduğunu, hatta bu yorgunluğu tükenmişlik, bitkinlik, aşırı biriken yorgunluk olarak da ifade etmiştir. Yapılan araştırmalar denizde vardiyalı çalışma biçiminin gemi adamının biyolojik dengesini bozduğunu, beyin işlemlerine hasar verdiğini göstermiştir. Yine araştırmalara göre, gemi adamının bir ölçüde rahatlama ve dinlenmesi ancak gemiden ayrılmasıyla olanaklı görülmekte.

Dünya Sağlık Örgütü ise denizde çalışmanın en tehlikeli iş ortamlarından biri olarak ve en fazla fiziksel güç gerektiren işlerden biri olarak tanımlamakta. Bu itibarla, çalışma döneminde yapılan işin insan ömrünü ve kalitesini ne şekilde etkilediği sosyal politikalarda ve sosyal güvence uygulamalarında dikkate alınmak zorundadır. Deniz çalışanlarının iş yaşam dengesi sağlanmak zorundadır.

Gemi adamları, bu nedenlerden dolayı yıpranma payı uygulaması dahiline alınarak, yaptıkları mesleğin zorluğu dolayısıyla daha erken emekli olabilmeyi talep etmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ