Giresun’da yeni saat kulesi açıldı: Sanat düşmanlığının son noktası

Giresun’da tartışmalar arasında yıkılan saat kulesi yerine yenisi yapıldı.

09 Haziran 2021 0

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun hedef göstererek yıktırdığı saat kulesi yerine yaptırdığı yeni saat kulesi, hizmete açıldı.

Giresun’un eski belediye başkanı Kerim Aksu döneminde inşa edilen eski saat kulesi, “Rumlara ait eski çan kulesinden esinlenerek” yapıldığı ileri sürülerek yıkıldı.

Yeni saat kulesinde “Selçuklu Yıldızı” deseni ve Çotanak simgesi yer aldı. 7 metrelik saat kulesinin açılışına Giresun Valisi Enver Ünlü ve Giresun Milletvekili Kadir Aydın da katıldı.

Giresun Belediye Başkanı tarafından yeni eserin, şehrin estetiği ve vizyonunda önemli yer tutacağı ve meydana estetik katacağı öne sürüldü.

Belediye başkanı, şehir tarihini temsil etmediği gerekçesi ile “Çan Kulesi” olarak yaftaladığı eserin yıkıldığını belirtmekte. Bununla birlikte, Giresun kiliselere yabancı bir şehir değil. Tarihi eser niteliğindeki bazı kiliseler, gün itibari ile atıl durumda. Bazı kiliseler ise müze olarak kamu kullanımına hizmet etmeye devam etmekte. Bu eserler arasında Meryem Ana Kaya Tapınağı, Eski Katolik Kilisesi ve Giresun Müzesi de yer almakta.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ