Özel Çeviri | Gözlem evindeki göçmenler açlık grevine gidiyor

Teksas’taki 500’den fazla göçmen baba ve oğlun tutulduğu bir gözlem evinde kalan göçmenler sert koşulları protesto etmek için grev yapmayı planlıyor.

01 Ağustos 2018 0

Teksaslı Mülteci ve Göçmen Merkezi’ne (RAICES) göre, babalar yemek yemeyi reddedecek ve oturma eylemi yapacaklar.

RAICES, grubun planını Çarşamba günü gazetecilere aktardı ve Mayıs ayı başlarından beri merkezde tutulan bir Guatemala göçmeni olan Olivio ile röportaj yaptı. Görüşmeye göre, Olivio’ya sadece birkaç günlüğüne oğlundan ayrılacağını söylendi. İki ay boyunca ayrıldılar.

Olivio, “Yarın bu gözaltı merkezinde açlık grevi planlıyoruz çünkü hiçbir şey bilmiyoruz. Burada hapsedildik ve yapabileceğimiz pek bir şey yok, bu yüzden şimdi hepimiz avluda toplanmayı planlıyoruz ve neler olduğunu görmek için bekliyoruz” dedi.

KENDİNİ ASMAYA ÇALIŞAN VAR

Merkezde kalan çoğu göçmen de Olivio gibi, babaların ve oğulların birçoğu aylarca birbirlerinden ayrı kaldılar ve çoğu bir daha görüşmek konusunda umutsuz.

Görüşülen bir başka göçmen baba da, “Burada yaklaşık 500 aile var ve herkes dışarı çıkmak için umutsuz. Ağlayan ve bu yerden ayrılmak istediklerini söyleyen çocuklar var. Beni endişelendiren, insan olarak özgürlüğümüzün sınırlandırılması. Burada gözaltındakilerin oğullarından birinin kendini asmaya çalıştığı söylendi” diye konuştu.

Gözaltına alınan göçmenlere hukuki destek sağlayan RAICES, merkezde kalan bazı babaların yeniden birleşme sürecini hızlandırmak için sınır dışı edilmeyi kabul etmeye zorlandığını aktardı.

Göçmenlik avukatları, birçoğunun çocuklarını daha erken görecekleri sözü verilerek yeniden birleşmeden feragat eden belgeleri imzalamaya ikna olduklarını söylüyor. RAICES’e göre, buradaki göçmenlerin çoğunluğu sadece İspanyolca veya yerli dilleri konuşsa da, bazı ebeveynlere İngilizce yazılmış belgelerin imzalanması için birkaç dakika verilerek baskı yapılmış.

Kaynak: thinkprogress.org
Çeviri: Neyseo

BENZER KONULAR
YORUM YAZ