Gülistan Doku için düzenlenen eyleme katılan 5 öğrenci KYK yurdundan atıldı

Gülistan Doku için düzenlenen eyleme katılan 5 öğrenci KYK yurdundan atıldı, soruşturmanın haziran ayı başında tamamlanmasıyla 5 öğrencinin bursu da kesildi.

01 Temmuz 2020 0

Tunceli’de şüpheli bir şekilde kaybolan ve 178 gündür kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunmasını isteyen Munzur Üniversitesinde okuyan 5 öğrenci, kaldıkları yurttan atıldı.

Eyleme katılan öğrencilerin, isimlerinin Tunceli Emniyet Müdürlüğü tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Tunceli Kız Öğrenci Yurdu Müdürlüğüne bildirildiği ve öğrencilerin yurtla ilişkilerinin kesilmesinin istendiği iddia edildi.

Yurt müdürlüğünden öğrencilerin yurttan atıldığını haber veren tebligata, “12-14 Ocak’ta iç ve dış nizamiyede eyleme katıldığınız, yurt bina ve eşyalarına zarar verdiğiniz, yurtta huzuru bozulduğu ve idarenin çalışmasını güçleştirdiğiniz tespit edilmiştir. Bu nedenle Yurt idare ve işletme yönetmeliği kınama cezası ile yurttan süresiz çıkarma cezası ile tecziye edildiniz” denildi.

BURSLARI DA KESİLDİ

Mezopotamya Ajansı‘nın haberine göre yurttan atılan 5 öğrenciden 4’ü okudukları bölümlerden mezun olurken, soruşturmanın haziran ayı başında tamamlanmasıyla 5 öğrencinin bursu da kesildi.

Yurttan atılan Munzur Üniversitesi öğrencisi Hivda Tekkaynar, Gülistan Doku’nun bulunması için yaptıkları eylem nedeniyle kendisiyle birlikte 4 kişinin yurttan atıldığını ifade ederek, başlatılan soruşturma sonuçlanmadan 4 kişinin mezun olduğunu söyledi. Haklarında başlatılan soruşturmada, “Gülistan Doku’nun bulunması eyleminin kendilerinin başlatıldığı” yönünde isnatlarda bulunulduğunu dile getiren Tekkaynar, “Eylemi bizim başlatmadığımızı, zaten bir eylemin olduğunu ve biz de katıldığımızı söyledik. Bize ‘Sizlik bir sıkıntı yok, en fazla uzaklaştırma alırsınız’ dediler. Okulların kapanmasıyla birlikte yurttan atılan birçok arkadaşımız mezun olduğu için çıkışlarını vermişlerdi. Bir arkadaşımız da uzaklaştırma almıştı. Hem evime kağıt göndererek hem de arayıp yurtla ilişkimin kesildiğini söylediler. Şu an kalacak yerim yok. Zaten kirada yaşayan öğrencileri ev sahipleri çıkartmak istiyor. Dersim’de evler pahalı, bursum da kesildi. Ne yapacağımı bilmiyorum” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ