“Hain Esed”den “Kardeşim Esad”a dönüş başladı mı?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Suriye ile ilişkilerin düzeleceğini iddia ederek “Çünkü biz sadece komşu değiliz, kardeşiz de. Türk milletiyle Suriye halkı kardeştir. Bu 2 kardeş arada bir sıkıntılar olabilir” dedi.

18 Mayıs 2021 0

AKP, yeni bir takiye girişimi ile “Hain Esed” dönemine son verme sinyalleri veriyor. Ulusal Kanal’da Fikir Meydanı programına katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Türkiye ile Suriye arasında ilişkilerin mutlaka düzeleceğini belirtti.

Mustafa Şen konuşmasında şunları kaydetti;

“Savaşı verilerek Doğu Akdeniz yarıdan bu tarafa Türk gölüne dönüştü farkındaysanız. Şimdi Mısır’la bir hat çekilecek. Yarın Suriye ile ilişkiler mutlaka düzelecek. Çünkü biz sadece komşu değiliz, kardeşiz de.

Türk milletiyle Suriye halkı kardeştir. Bu 2 kardeş arada bir sıkıntılar olabilir. Kardeş olduğumuz da nerden belli? Suriyeliler Türkiye’de. Neden buraya geldiler? Çoğu Arapça konuştuğu halde neden Türkçe konuşan bir yere geldi? Çünkü kardeş olduğunu biliyordu.

120 sene önce siz buradan Şam’a gitmek isteseydiniz pasaport taşıyor olmayacaktınız. O zaman pasaport yoktu ama olsaydı diyorum. Bu kardeşler mutlaka tek el, tek hane, tek mahalle olarak tekrar bir düzen ortaya koyacaklar. O zaman Suriye’yle olan Mavi Vatan zaten masmavi vatan. Bu olacak. Öyle ya da böyle olacak.”

AKP Genel Başkan Yardımcısı, ayrıca geçtiğimiz günlerde mimarları üzerinde yıldırma operasyonu yönetilen Mavi Vatan üzerine de şu takiyeyi gerçekleştirdi; “Vatanımız, Mavi Vatan’la 1.5 kat büyüdü. Bu da şöyle olmadı: 2 tane haritadan anlayan amiralimiz gelip ‘Sayın Cumhurbaşkanımız siz bizim başkomutanımızsınız anayasal olarak. Size şöyle bir harita çizelim’ demediler, bunun savaşı verildi.”

AKP’nin, meşru Suriye iktidarına karşı saldırılarını sona erdirerek bir çözüm bulacağı iddia edilse de, AKP’nin takiyeci tavrı dolayısıyla bu durumun gerçekleşmesi çok az bir ihtimal olarak gözüküyor. AKP’nin fiili politikalarında son sözü, her zaman olduğu gibi daimi müttefikleri ABD ve AB’nin söylemesi bekleniyor.

 

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ