Halkçı Doktorlar: “Sağlıkta şiddet pansuman önlemlerle çözülecek bir durumda değildir”

Halkçı Doktorlar grubu, Dr. Ertan İskender’e yönelik şiddet üzerine bir bildiri yayınlayarak, sağlık çalışanlarına artan şiddete tepki gösterdiler.

29 Mayıs 2021 0

Halkçı Doktorlar grubu, Dr. Ertan İskender’e yönelik şiddet üzerine bir bildiri yayınlayarak, sağlık çalışanlarına artan şiddete tepki gösterdiler.

Grubun açıklamasının tam metninde şu ifadeler yer almakta;

“Gün geçmiyor ki Sağlıkta yeni bir şiddet haberi gelmesin. 27 Mayıs Perşembe günü Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ortopedi asistanı Dr. Ertan İskender poliklinikte hastası tarından saldırıya uğradı. Parmaklarından yaralanan arkadaşımız , ameliyata alındı. Arkadaşımızın parmaklarının kullanamama olasılığı var. Bu yüzden ameliyatlara giremeyebilecek.

AKP iktidarında sağlığın para ile alınıp, satılan bir mal haline getirilmesini Sağlıkta şiddetin ana kaynağı olarak görmek gerek. Sağlık alanında devletin görevi halkın sağlığını baştan koruyucu tedbirler ile korumak olması gerekirken, hastaların tedavisi üzerinden kar edilen bir sağlık düzeni oluşturuldu. Kamu hastanelerine başvuran binlerce hasta, her gün doktorları ve Sağlık emekçilerini CİMER’e şikayet ediyor. Hastane yöneticileri bir elemeden geçirmeden, bu şikayetleri sağlıkçılara yöneltiyor. Pek çoğu hastane düzeninden kaynaklanan bu sorunlar için şikâyet edilmek Sağlıkçılarda moral bırakmıyor. Kamu hastanelerinde sağlık çalışanları beyaz kod vermekten de çekiniyorlar. Çünkü beyaz kod verdiklerinde daha çok uğraşacaklarını düşünüyorlar. Pek çok hastane yöneticisi meydana gelen şiddet olaylarında, olayı bir soruşturma konusu haline getirmek yerine, saldırı yapan ile saldırıya uğrayan Sağlık Emekçisini barıştırmaya çalışıyor. Bu uygulama sağlık şiddet sorununu halı altına süpürmek anlamına geliyor.

Günümüzde artık gerek özel olsun, gerek kamu olsun hastaneye başvuran vatandaş iyileşme garantisi bekliyor. Son yirmi yılda vatandaşımız hastalıklara bilimsel olarak bakmayı bıraktı. Sağlık sorunlarına gerçeklikler üzerinde akıl ile bakmak yerine duygu ve istekler ile hareket edilir oldu. Bu arada tıp dışı pek çok yöntem AKP iktidarı tarafından da özendirildiği için sağlık sorunlarının tıp dışı yöntemlerle çözülmesi daha çok kullanılır hale geldi. Bu yöntemlerle sorunlarını çözemeyenler hastanelere geldiğinde beklentileri daha yüksek olmaya başladı.

Sağlıkta şiddet pansuman önlemlerle çözülecek bir durumda değildir. Sağlıkta şiddet, cezaların artırılmasıyla da önlenemez. Sağlığın para ile alınıp satıldığı bu sağlık düzenini değiştirmemiz gereklidir. Kamu eliyle verilen eşit ücretsiz bir sağlık düzeniyle sağlıkta şiddet önlenir.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ