“Halkın ekmeği ile oynamayın”

İstanbul Ticaret Odası’na bağlı fırınlar ekmeğe geçtiğimiz günlerde 25 kuruş zam yaptı 1.50 TL’ye satılmaya başlandı. 8 ay önce de ekmeğin gramajı düşürülerek gizli zam yapılmıştı.

26 Temmuz 2018 0

Cumhuriyet’in haberine göre Soğan ve patatesin 7 TL’yi gördüğü günlerde bu kez de ekmeğe  25 kuruş zam yapıldı. Ekmeğin fiyatı 1.25 TL’den 1.50 TL’ye satıldı.

İstanbul Ticaret Odası’nın zammının ardından Fırıncılar Odası’na bağlı olanlar ise ilerleyen günlerde zam  yapacaklarını duyurdular.

TükoDer’den zamma karşı yapılan açıklamada ekmeğe sürekli zam yapılmasına tepki gösterildi. Uygulamanın bölgelerde gram ve kalitesinin değişmesi sorununu da ele alan dernek adına açıklamada bulunan TükoDer Genel Sekreteri Onur Cingil, “Dünyanın hiçbir yerinde “halk tipi ekmek “le fiyat, gramaj ve kalite olarak bu kadar oynanmaz. Nüfusun yüzde 20’sinden fazlasının açlık sınırının altında, yüzde 60’nın ise yoksulluk sınırının altında olduğu bu ülkede fakir fukarının elinde bir tek ekmeği kalmışken, bırakın onu da rahatça evine götürebilsin’ dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ