Halklara kurtuluş yolu gösteren Che Guevara, 52 yıl önce aramızdan koparıldı

Küba devriminin mimarlarından ve komünist figürlerden biri olan Ernesto “Che” Guevara, 1967’de Bolivya ormanında Başkan René Barrientos’un emriyle ve ABD emperyalizminin desteği ile katledildi.

09 Ekim 2019 0

Küba devriminin mimarlarından ve komünist figürlerden biri olan Ernesto “Che” Guevara, 1967’de Bolivya ormanında Başkan René Barrientos’un emriyle ve ABD emperyalizminin desteği ile katledildi.

İlk resmi raporlar Guevara’nın savaşta öldürüldüğünü bildirmesine rağmen, ölümü sonrası yapılan bir inceleme, Che Guevara’nın idam edilmeden önce bir gün tutuklu kaldığını gösterecekti. Guevara’nın naaşı, Vallegrande kasabası yakınlarındaki işaretsiz bir mezara gömüldü. Guevara’nın ölümünden sonra 18 Ekim’de, Castro’nun Guevara hakkında konuşmasını dinlemek için Havana’daki Plaza de la Revolución’da yaklaşık bir milyon yaslı yurttaş toplandı.

Emekli bir Bolivyalı generalin bilgilerine dayanarak, bir Kübalı jeolog ve Arjantinli adli bilim insanından oluşan bir ekip, 1997 yılında Guevara’nın naaşını keşfetti. Naaşı bir yıl sonra Küba kentindeki Santa Clara’da bir anıt mezar içine nakledildi.

Ernesto Rafael Guevara de la Serna, 1928’de Rosario, Arjantin’de doğdu. Doktorluk eğitimi alırken, Güney ve Orta Amerika’yı dolaştı ve tanık olduğu yaygın yoksulluk ve zulüm kendisini devrime olan ihtiyaca ikna etti.

Meksika’ya taşınıp, Fidel Castro ve kardeşi Raul ile tanıştı ve Küba diktatörü Fulgencio Batista’ya karşı savaşlarına katıldı, gerillaların eğitiminde ve eğitiminde bir pedagojik olanın yanı sıra askeri taktiklerin geliştirilmesinde büyük rol oynadı.

“Bizim her eylemimiz emperyalizme karşı savaş çağrısı ve insanlığın düşmanı ABD’ye karşı halkların birliği için savaş marşıdır” diyerek açıktan ABD karşıtı bir konum alan Che Guevara, 1961 yılında düzenlenen Domuzlar Körfezi çıkarması provokasyonunda da başarıyla görev alarak işgalin kovuşturulmasını sağladı.

Batista’nın devrilmesinden sonra Guevara, Ulusal Banka’ya Castro tarafından atandı ve aynı zamanda Sanayi Bakanı olarak hizmet verdi. Daha sonrasında Kongo’da gerçekleşmekte olan devrim hareketine destek verdi. Bir süre daha Küba’da bulunan Guevara, devrimi farklı ülkelere yaymak amacıyla bu defa Bolivya’ya gitti. Fakat burada tüm gücünü kullanan emperyalizm, ikinci bir Küba girişimine engel oldu.

Yakın geçmişte, halkların gönlünde edindiği yerden dolayı ABD yetiştirmesi siyasetçiler tarafından hedef gösterilmeye devam edildi. AKP’nin Meclis Başkanı İsmail Kahraman, yiğit devrimci Che Guevara’ya katil dedi ve “Bolivya’da, Küba’da, Güney Amerika’da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz. Olmamalı. Bağı yok benimle.” ABD işbirlikçiliğini bir defa daha gösterdi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ